Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w 1458 r., jeden z najstarszych drewnianych kościołów na "Szlaku". Wieża późniejsza, z 1910 r. Budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup, oszalowana i częściowo obita gontem.

Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wieża zwieńczona baniastym hełmem. Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Stropy ozdobione polichromią ornamentalną z 1930 r. Na północnej ścianie prezbiterium zachowane resztki polichromii z XVI i XVII w. Wyposażenie kościoła bardzo cenne. Ołtarz główny rokokowy, w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, malowany na desce w XVI w., przemalowany w XIX w. Obraz ten czczony jest jako przedstawienie Matki Boskiej Szkaplerznej i słynie licznymi cudami. W ołtarzach bocznych dwa tryptyki. Prawy, gotycko-renesansowy, z przedstawieniem św. Anny Samotrzeć w polu centralnym. Lewy, gotycki, znacznie skromniejszy, dawniej mieścił w polu centralnym rzeźby. Późnorenesansowy chór z malowanymi na desce tarczami herbowymi.


Mało znany poza Tarnowem, ale bardzo cenny zabytek o równie cennym wyposażeniu. Wart polecenia także ze względu na bardzo dogodną lokalizację - w dużym mieście, niemal w centrum.


Lokalizacja - Tarnów, róg ul. Konarskiego i Panny Marii.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: