Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prezbiterium z przełomu XV i XVI w., nawa i wieża z 1727 r. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej. Unikalna, ośmioboczna wieża, konstrukcji słupowej, zwieńczona baniastym, blaszanym hełmem - jeden z najoryginalniejszych przykładów drewnianych wież barokowych.

Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe, ozdobione malowanymi gwiazdami. Barokowa belka tęczowa, wsparta na dużych, poskręcanych kolumnach. Na belce krucyfiks z końca XV w. Ołtarz główny barokowy, w nim obraz św. Marcina w stroju biskupim. W tle tego przedstawienia ukazane są: po prawej stronie św. Marcin na koniu, oddający pół płaszcza żebrakowi, po lewej stronie dawny kościół w Gromniku. W lewym ołtarzu bocznym kamień ołtarzowy. Nad zachodnim portalem rzeźba św. Marcina na koniu, z XVIII w.


Lokalizacja - kościół stoi na niewielkim wzniesieniu, przy drodze Gromnik - Zakliczyn, ok. 300 m od skrzyżowania z drogą Tarnów- Grybów.


Siemiechów (121)- Dawny kościół parafialny, p.w. Matki Bożej Gromnicznej. Zbudowany prawdopodobnie w XVI w.
Kościół drewniany, zrębowy, o ścianach obitych gontem. Do prezbiterium od południa przylega duża, murowana kaplica z pocz. XIX w. Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Na złączeniu ścian prezbiterium z dachem zaczepy (dawne elementy konstrukcyjne). Wnętrze pozbawione dawnego wyposażenia. Jedynie na ścianach częściowo zachowana polichromia z XVII w.


Kościół pełnił funkcje świątyni parafialnej do 1949 r., czyli do czasu wybudowania nowego, murowanego kościoła. Obecnie nie jest użytkowany.


Lokalizacja - 200 m od drogi Zakliczyn - Gromnik, w centrum wsi, zaraz za nowym kościołem murowanym.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!