Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13. Dawny kościół parafialny p.w. św. Marcina w Grywałdzie

[email protected]
Zbudowany w XV w., na miejscu wcześniejszej świątyni. Gruntownie przekształcony przed 1618 r. (zmiana konstrukcji dachów, dobudowanie wieży). Kościółek należy do grupy kościołów podhalańskich.

Jest orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte prostokątnie (cecha charakterystyczna kościołów podhalańskich). Przy wieży oszalowane podcienia. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wieża o nadwieszonej izbicy, nakryta czworoboczną iglicą. Wnętrze ozdobione polichromią z 1618 r., o motywach figuralnych i ornamentalnych. Na ścianie za głównym ołtarzem ciekawa scena strącania Szatana (pod postacią niedźwiedzia) do piekła przez Michała Archanioła. W nawie przedstawienia scen Męki Pańskiej. Ołtarz główny - późnogotycki tryptyk z XVI w. W polu środkowym św. Marcina na koniu, oddającego pół swojego płaszcza żebrakowi. Ołtarze boczne z 1. poł. XVII w. Prawy nawiązuje kompozycją do tryptyku, w jego skrzydłach przemalowane wizerunki śś. Katarzyny i Doroty z XVII w. Na południowej ścianie nawy półpełna rzeźba Matki Boskiej Różańcowej, stojącej na sierpie księżyca, z XVI lub początku XVII w.

Mimo znacznych zmian kościół w Grywałdzie jest jednym z najcenniejszych na "Szlaku". Poza pięknem formy i cennym, choć zniszczonym wyposażeniem, jego dodatkowym atutem jest wyjątkowo malownicze położenie: kościół stoi wśród drzew na szczycie pagóra, górującego nad zabudową wsi.

Lokalizacja - z drogi Krościenko - Nowy Targ należy 5 km za Krościenkiem skręcić w prawo, na Grywałd. Kościół w centrum wsi, na wzgórzu po prawej stronie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13. Dawny kościół parafialny p.w. św. Marcina w Grywałdzie - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto