Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w XV w., na miejscu wcześniejszej świątyni. Gruntownie przekształcony przed 1618 r. (zmiana konstrukcji dachów, dobudowanie wieży). Kościółek należy do grupy kościołów podhalańskich.

Jest orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte prostokątnie (cecha charakterystyczna kościołów podhalańskich). Przy wieży oszalowane podcienia. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wieża o nadwieszonej izbicy, nakryta czworoboczną iglicą. Wnętrze ozdobione polichromią z 1618 r., o motywach figuralnych i ornamentalnych. Na ścianie za głównym ołtarzem ciekawa scena strącania Szatana (pod postacią niedźwiedzia) do piekła przez Michała Archanioła. W nawie przedstawienia scen Męki Pańskiej. Ołtarz główny - późnogotycki tryptyk z XVI w. W polu środkowym św. Marcina na koniu, oddającego pół swojego płaszcza żebrakowi. Ołtarze boczne z 1. poł. XVII w. Prawy nawiązuje kompozycją do tryptyku, w jego skrzydłach przemalowane wizerunki śś. Katarzyny i Doroty z XVII w. Na południowej ścianie nawy półpełna rzeźba Matki Boskiej Różańcowej, stojącej na sierpie księżyca, z XVI lub początku XVII w.


Mimo znacznych zmian kościół w Grywałdzie jest jednym z najcenniejszych na "Szlaku". Poza pięknem formy i cennym, choć zniszczonym wyposażeniem, jego dodatkowym atutem jest wyjątkowo malownicze położenie: kościół stoi wśród drzew na szczycie pagóra, górującego nad zabudową wsi.


Lokalizacja - z drogi Krościenko - Nowy Targ należy 5 km za Krościenkiem skręcić w prawo, na Grywałd. Kościół w centrum wsi, na wzgórzu po prawej stronie.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!