Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w stylu późnogotyckim w 1606 r. Kilkukrotnie odnawiany i przebudowywany w XVIII w., z tego okresu wieża. Kościół orientowany, zrębowy, z wieżą na słup.

Na wschodniej ścianie prezbiterium umieszczone są rzeźby z XVII w., przedstawiające Ukrzyżowanie. Prezbiterium i nawa pokryte strzelistym, gontowym, jednokalenicowym dachem, z barokową wieżyczką na sygnaturkę. Wieża o pochyłych ścianach, zwieńczona nadwieszoną izbicą i dużym, cebulastym, barokowym hełmem. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe, pokryte dziewiętnastowieczną polichromią figuralną i ornamentalną. Ołtarz główny barokowy, ołtarze boczne i chór muzyczny rokokowe.


Kościół był użytkowany do 1908 roku. W 1936 r. Oddział PTT w Rabce urządził w nim Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana. Ekspozycja muzealna zajmuje obecnie całe wnętrze kościoła, przy czym obszerne przyziemie wieży podzielone jest na oddzielne sale ekspozycyjne. Eksponaty związane są głównie z kulturą ludową Zagórzan: można obejrzeć stroje ludowe, sprzęty gospodarskie i pasterskie, bogatą kolekcję świątków, malarstwo na szkle, itp.


Lokalizacja - Rabka, róg ul. Orkana i Sądeckiej, na zachód od stacji PKP i nowego kościoła.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!