Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XV w. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Wokół podstawy wieży biegną oszalowane soboty. Dach strzelisty, jednokalenicowy, gontowy.

Zdecydowanie najciekawszą częścią kościoła jest izbicowa wieża z XVII w., zwieńczona ostrosłupowym hełmem z czterema narożnymi wieżyczkami (układ ten przypomina wyższą wieżę kościoła Mariackiego w Krakowie). Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Polichromia z XVIII w., przedstawiająca postacie dwunastu apostołów. Wyposażenie głównie późnorenesansowe i barokowe. Ołtarz główny barokowy, w nim gotycka mensa i obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Późnorenesansowe ołtarze boczne; w prawym obraz św. Anny Samotrzeć, na złotym tle. Bogato rzeźbiony, barokowy fotel w prezbiterium. Okna tylko od strony południowej, wypełnione gomółkami - małymi, okrągłymi szybkami. Drzwi w zachodniej ścianie nawy szerokie, ozdobione bogatymi okuciami. Portal wycięty w tzw. "ośli grzbiet" ze schodkowaniem.


Kościół otoczony drewnianym ogrodzeniem z osiemnastowieczną bramką. Obiekt pełnił funkcję kościoła parafialnego do 1986 r., do czasu wybudowania nowego, murowanego kościoła.


Dzięki dobrze zachowanej konstrukcji kościoła gotyckiego typu małopolskiego oraz cennemu wyposażeniu kościół w Woli Radziszowskiej należy do wartościowszych z terenu Małopolski. Dodatkową jego atrakcją jest unikalny kształt izbicy wieży, spotykany tylko w kilku innych kościołach drewnianych, w tym jednak ze wszystkich najstarszy.


Lokalizacja - z drogi Kraków - Wadowice należy za Głogoczowem skręcić w prawo, na Skawinę, a następnie dwukrotnie w lewo. Kościół w centrum Woli Radziszowskiej, ok. 5 km od pierwszego skrętu.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!