Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany prawdopodobnie w 1567 r. Kościółek niewielki, konstrukcji zrębowej, o ścianach pokrytych gontem. Warto zwrócić uwagę na mocno pochylone do wewnątrz ściany prezbiterium.

Dach jednokalenicowy, czterospadowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze pokryte bardzo cenną polichromią z 1647 r., fundacji ks. Jana Ratułowskiego. Przedstawia ona sceny z życia Jezusa, Matki Bożej i świętych. Interesujące przedstawienia na stropie, z górskimi panoramami w tle. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na malowidło na stropie nawy, przedstawiające scenę Sądu Ostatecznego, z panoramą Tatr Bielskich w tle (najstarsza w Polsce panorama Tatr). Ambona rokokowa. Ołtarz prowizoryczny. Pozostała część wyposażenia usunięta lub przeniesiona do nowego kościoła.


Kościół był użytkowany aż do początku XX w. - w tym okresie w Trybszu wybudowano nową, murowaną świątynię. W 1936 r. i na początku lat pięćdziesiątych przeprowadzono prace konserwatorskie.


Ze względu na dobrze zachowaną archaiczną konstrukcję, a także cenną polichromię niemal całego wnętrza, kościółek w Trybszu można zaliczyć do najcenniejszych obiektów w Małopolsce.


Lokalizacja - z drogi (Białka Tatrzańska - Nowy Targ) należy w Groniu skręcić w prawo, na Niedzicę. Kościół po 6 km, w centrum Trybsza, po prawej stronie.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!