Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dawne miasto założone na miejscu benedyktyńskiej wsi Opatkowice, lokowane przez Wawrzyńca Spytko Jordana w 1558 r. Obecna nazwa związana z gniazdem rodowym Jordanów - Zakliczynem k. Myślenic.

Po "potopie szwedzkim" powolny upadek miasta. Utrata praw miejskich w 1934 r.


Zachowany dawny, szesnastowieczny układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i siecią ulic. Przy rynku i przy ulicach we wschodniej i zachodniej części drewniane domy z XVIII i XIX w. Budynki o unikalnej konstrukcji przysłupowej - do zrębowych ścian przystają tu pionowe słupy, połączone z poziomą belką, która stanowi oparcie dla dachu. Domy parterowe, zwrócone szczytami do ulicy, z sienią na osi. Dachy zazwyczaj dwuspadowe z naczółkami i wydatnymi okapami wspartymi na słupach. Ściany sąsiednich domów odsunięte od siebie - rozdzielone tzw. międzyuchami.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!