Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kaplica zdrojowa p.w. Przemienienia Pańskiego, zbudowana w 1863 r. Po wybudowaniu murowanego kościoła stała długi czas zamknięta, dopiero kuracjusze doprosili się o odprawianie tu nabożeństw w soboty.

W 1991 r. pożar zniszczył dużą część kościółka (głównie kopułę). Odbudowa ukończona w 1993 r. Budowla centralna, na planie ośmioboku. Obszerna nawa nakryta ośmioboczną, gontową kopułą z latarnią. Cztery symetryczne przybudówki, pełniące rolę prezbiterium, kaplicy bocznej i dwóch krucht wejściowych. Na jednej z nich wieżyczka na sygnaturkę. Wewnątrz dwa klasycystyczne ołtarze. W głównym ołtarzu obraz Przemienienia Pańskiego. Kilka współczesnych obrazów, przedstawiających świętych.


Lokalizacja - kaplica stoi w parku, nieopodal głównego deptaku uzdrowiska. Dojście do niej prowadzi po stromych schodach, zaczynających się powyżej Nowego Domu Zdrojowego.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!