Zbudowany w 1527 r., wieża późniejsza z XVII w. Kościół konstrukcji zrębowej, z wieżą słupową. Dach blaszany, jednokalenicowy, zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Na wieży hełm barokowy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wewnątrz kościoła polichromia renesansowa. Na stropach drewniane kasetony z malowanymi rozetami, a na ścianach prezbiterium - malowidła figuralne z cyklem scen z życia Chrystusa, świętych, ewangelistów i scenami z życia św. Stanisława. Ściany nawy zdobią młodsze malowidła iluzjonistyczne. Ołtarz główny rokokowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dwa tryptyki z XV i XVI wieku. Lewy przedstawia w polu centralnym Matkę Bożą z Dzieciątkiem na półksiężycu, prawy "Świętą Rozmowę" Matki Bożej ze św. Katarzyną i św. Mikołajem. W kościele zachowane gotyckie portale drewniane, rzeźbione we wzór tzw. oślego grzbietu z trójliściem.


Kościół w Przydonicy, ze względu na zachowaną pierwotną konstrukcję, a także bardzo cenną polichromię oraz wyposażenie należy do najcenniejszych kościołów drewnianych w Beskidach.


Lokalizacja - z drogi Gródek n/Dunajcem - Zakliczyn należy w Podolu skręcić w prawo, za drogowskazem na Przydonicę. Kościół w centrum wsi.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!