Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prezbiterium z 1570 r., dawniej samodzielna kaplica; nawa dobudowana w 1877 r. Kościół konstrukcji zrębowej, orientowany. Na wsch. ścianie prezbiterium Ogrojec z dużą rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego, wykonaną przez miejscowego artystę Józefa Wronę.

Dach dwukalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze pokryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi z płaskimi odcinkami stropowymi po bokach nawy. Polichromia współczesna. Wyposażenie kościoła głównie barokowe. Ołtarz główny z XVIII w., w nim obraz Matki Boskiej Śnieżnej, również z XVIII w. W kościele znajduje się też obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w. Warto zwrócić uwagę na liczne prace Józefa Wrony, w tym rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej.


Przy kościele wolnostojąca wieża-dzwonnica z 1969 r., zwieńczona blaszanym, barokowym hełmem. W otoczeniu kościoła drewniane kaplice, mieszczące pamiątki polskiej martyrologii z okresu okupacji niemieckiej.


Tokarnia stanowi ostoję kultury ludowej. Do jej rozkwitu przyczynił się nieżyjący już proboszcz - ksiądz Jan Mach. Kościelny z Tokarni, Józef Wrona, od kilkudziesięciu lat wykonuje drewniane rzeźby i płaskorzeźby, które zdobią świątynię i jej otoczenie. Przy kościółku zgromadzone są rzeźby Chrystusa Frasobliwego i Chrzest Chrystusa. W Niedzielę Palmową o godzinie 11 odprawiana jest Msza św., po której następuje uroczysta procesja wokół kościoła, z palmami i rzeźbą Chrystusa na osiołku. Na plebani działa niewielkie muzeum, eksponujące pamiątki ludowej kultury, w tym prace Józefa Wrony.


Lokalizacja - z "zakopianki" należy za Pcimiem skręcić w prawo, na Jordanów. Kościół po 10 km, w centrum Tokarni, po prawej stronie.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!