Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Panny Marii, zbudowany w 1 połowie XVI w., w stylu gotyckim. Kościół drewniany, zrębowy, orientowany. Dach jednokalenicowy, wysmukły, kryty gontem.

Kamienna kaplica boczna ufundowana przez Wincentego Dunikowskiego w XIX w. Wnętrze kościoła nakryte stropem płaskim, z zaskrzynieniami w nawie. Portale drewniane, wycięte w kształt „oślego grzbietu". Strop i ściany pokryte polichromią z XIX w. Okna tylko po stronie południowej kościoła. Wyposażenie częściowo barokowe, częściowo późniejsze. Ołtarz główny wczesnobarokowy, w nim słynący łaskami obraz Matki Boskiej z XVII w. W bocznej kaplicy chrzcielnica kamienna z XVI w.


Ogrodzenie kościoła pochodzi z początku XIX w. Wolnostojąca, drewniana dzwonnica z tego samego okresu, jest jednak dostosowana do stylu kościoła.


Kościół w Rajbrocie pozostaje jednym z lepszych przykładów średniowiecznego budownictwa sakralnego w Małopolsce. Mimo zmian zachował styl późnogotyckich kościółków małopolskich.


Lokalizacja - z drogi Wieliczka - Tymowa, należy 2 km za Muchówką skręcić w prawo na Rajbrot. Kościół w centrum wsi, 100 m po lewej stronie.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!