Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

51. Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w Dębnie

[email protected]
Zbudowany w stylu gotyckim w 2 połowie XV w., na miejscu starszej świątyni. Wieża z 1601 r., jedna z najstarszych wież drewnianych w Polsce. Kościół należy do grupy kościółków podhalańskich (razem z kościółkami w Łopusznej, Harklowej, Grywałdzie i Nowym Targu).

Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, wieża słupowo-ramowej. Prezbiterium zamknięte prostokątnie (rozwiązanie typowe dla kościołów podhalańskich). Nawa i prezbiterium otoczone oszalowanymi sobotami. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wieża zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Wnętrze (ściany, stropy, parapet chóru, ambonę i ławy w prezbiterium) pokrywa gotycka polichromia patronowa z 1500 r., najlepiej zachowana w Polsce, wykonana w 31 kolorach i zawierająca aż 77 motywów, w tym ornamenty roślinne i geometryczne, a także zwierzęta (np. jelenie). Ciekawy wizerunek Orła Jagiellońskiego bezpośrednio nad krucyfiksem na belce tęczowej. Krucyfiks na belce tęczowej z XIV w., prawdopodobnie element wyposażenia poprzedniego kościoła. Kompletny gotycki tryptyk z XVI w., z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Michała Archanioła i św. Katarzyny. W bocznym ołtarzu liczne gotyckie rzeźby z XV w. (Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Katarzyna, św. Barbara, św. Cecylia i św. Dorota). Gotycki posąg św. Mikołaja na pn. ścianie kościoła. Tabernakulum drewniane, obecnie na północnej ścianie. Na północnej ścianie nawy kopia późnoromańskiego obrazu z XIII w., odkrytego przypadkowo w 1949 r. na jednej z desek w szalunku podcieni. Obraz przedstawia śś. Katarzynę i Agnieszkę i jest fragmentem większego obrazu, który znajdował się w ołtarzu pierwszego kościółka. Jest to najstarszy obraz sztalugowy w Polsce (oryginał w Krakowie, w Muzeum Archidiecezjalnym). Atrakcją kościółka są przytroczone do ściany prezbiterium cymbałki, wykonane ze specjalnego stopu (dłuższe płytki dają wyższe tony - tzw. "gama perska"). Przy świątyni kapliczka w pniu starej lipy, dzieło znanego ludowego twórcy z Dębna - Józefa Janosa.

Kościół w Dębnie jest najlepiej zachowanym kompletnym gotyckim kościołem drewnianym w Polsce. Do rejestru zabytków wpisany jako obiekt grupy "0", a więc o szczególnym znaczeniu międzynarodowym, porównywalnym np. z krakowskim Wawelem. Stanowi połączenie czynnej świątyni z obiektem muzealnym - kościół można zwiedzać w grupach, po wcześniejszym umówieniu z proboszczem.

Lokalizacja - wśród zwartej zabudowy wsi. Z drogi Nowy Targ - Krościenko należy w Dębnie skręcić w boczną drogę w prawo. Kościół po ok. 300 m, po lewej stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 51. Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w Dębnie - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto