Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany na przełomie XV i XVI w., na miejscu wcześniejszej świątyni, później przebudowany. Wielokrotnie remontowany w związku z licznymi powodziami. Kościół późnogotycki, zaliczany do grupy kościółków podhalańskich.

Plan i wymiary zbliżone do kościoła z pobliskiego Dębna. Kościół orientowany, prezbiterium zamknięte prostokątnie (cecha kościołów podhalańskich). Na wschodniej ścianie prezbiterium Ogrojec. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej, zwieńczona izbicą i czworoboczną iglicą. Wnętrze pokryte współczesną polichromią. Dawna polichromia patronowa zachowana tylko fragmentarycznie na stropie przedsionka pod wieżą i na belce tęczowej. W ołtarzu głównym gotycki tryptyk z 1460 r., uznawany za jedno z najlepiej zachowanych dzieł warsztatu małopolskiego. W polu środkowym scena Koronacji N.P. Marii przez Trójcę Św. Dwa ołtarze boczne barokowe, z 1. poł. XVIII w. W przedsionku pod wieżą rzeźby z dawnego, barokowego ołtarza.


Kościół otacza drewniane ogrodzenie z bramką, nawiązującą stylistycznie do stylu zakopiańskiego. Cały teren kościelny znajduje się na wysepce; można się tam przedostać przez mały mostek ponad potokiem. Potok ten jest dla kościoła większym utrapieniem niż pobliski Dunajec - wylewa przy każdej nadarzającej się okazji. Powodzie powodowane przez Dunajec są za to o wiele groźniejsze. Na północno-wschodniej krawędzi prezbiterium przybite są tabliczki, pokazujące najwyższy poziom wody podczas kolejnych powodzi.


Lokalizacja - dojazd przez wieś, boczną drogą, odchodzącą przy dworze w lewo od głównej drogi Nowy Targ - Krościenko. Kościół 300 m za dworem, przy tej drodze.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!