Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wieś Sucha została lokowana w 1405 r. z fundacji księcia Wacława Zatorskiego. W 1554 r. osadę zakupił Włoch z Florencji, Gaspare Castiglione, który wybudował tu dwór obronny.

Na przełomie XV i XVI w. Suchą kupili Komorowscy (w 1608 r. powstało samodzielne feudalne państwo - tzw. państwo suskie). Komorowscy oraz kolejni właściciele, Wielopolscy, rozbudowali dawny dwór, przekształcając go w renesansowy zamek. W XVIII w. Sucha przeobraziła się w osadę targową; odbywały się tu liczne jarmarki, dla kupców stawiano karczmy. W 1896 r. Sucha otrzymała prawa miejskie. Przy głównej ulicy Mickiewicza zachowało się kilka starych, drewnianych domów. Dwa domy (ul. Mickiewicza 1 i 106) pochodzą z XVIII w. i stanowią unikatowe okazy regionalnego budownictwa małomiasteczkowego. Są to budynki parterowe, z charakterystycznymi facjatami i podcieniami. Przy tej ulicy stoją także cztery dawne drewniane dworki oficjalistów zamkowych.


Drewniana karczma "Rzym" zbudowana najprawdopodobniej w połowie XVIII w., gdy w Suchej cyklicznie zaczęły się odbywać jarmarki. Budynek o konstrukcji zrębowej, parterowy, na planie prostokąta, pokryty gontowym, czterospadowym dachem. Frontowa część dachu tworzy podcienia, wsparte na profilowanych słupach. Nad wejściem zawieszony herb miasta, Starykoń, nawiązujący do herbu dawnych właścicieli Suchej, Wielopolskich. Wewnątrz zachowane belkowe pułapy. Obecnie w karczmie znajduje się restauracja, serwująca regionalne potrawy. Jest to jedna z nielicznych zachowanych drewnianych karczm w Beskidach.


W Suchej warto zobaczyć także renesansowy zamek, zwany "Małym Wawelem" oraz zabytkowy kościół Kanoników Laterańskich Regularnych z XVIII w. Przy kościele znajduje się m.in. murowana kaplica, którą na początku XIX w. powiększono o górną, drewnianą kondygnację, przeznaczoną na dzwonnicę.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!