Zbudowany na początku XVI w. Wieża i charakterystyczne podcienia dobudowane w XVII w. Odbudowany po zniszczeniach w czasie Pierwszej Wojny Światowej. Kilkakrotnie remontowany , m.in. w latach 1982-83.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Świątynia orientowana, konstrukcji zrębowej. Kościół otaczają otwarte podcienia. Dach jednokalenicowy, bardzo wysoki, kryty gontem. Połacie dachowe, przedłużone dużym okapem podcieni, "okrywają" niemal cały kościół, dzięki czemu jest on niezwykle oryginalny i malowniczy. Wieża niska i szeroka, konstrukcji słupowej, zwieńczona kopulastym hełmem z latarnią. Przyziemie wieży otwarte, otoczone jedynie podcieniami, z dobrze widoczną słupową konstrukcją. Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Piękne gotyckie portale i obramienia okien z czasu budowy. Fragmenty polichromii z XVI w., na pd. ścianie prezbiterium. Ołtarz główny późnobarokowy, w nim obraz z XVI w., malowany na drewnie , przedstawiający śś. Mikołaja, Antoniego i Bernardyna. Ołtarze boczne współczesne.


Jeden z najbardziej malowniczych kościołów na "Szlaku". Malowany był przez Wyspiańskiego, Mehoffera, Tetmajera i in. W 1984 r. uznany przez Ministra Sztuki za najlepiej użytkowany kościół zabytkowy i uhonorowany pamiątkowym dyplomem.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!