Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Reprezentuje kulturę ludową oraz małomiasteczkową Krakowiaków Zachodnich. Udostępniony zwiedzającym w 1968 r. Mieści ok. 20 obiektów. Budynki rozmieszczone są w trzech zespołach: małomiasteczkowym, wiejskim i plebańskim.

Najcenniejszym obiektem jest dawny kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. z Ryczowa, zbudowany w XVI w. i przebudowany w późniejszym okresie. Budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, z wieżą słupową. Dach gontowy, jednokalenicowy, o różnym rozstawie połaci dachowych nad prezbiterium i nad nawą, zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Nad dwukondygnacyjną wieżą duży, cebulasty, gontowy hełm. Wewnątrz skromna polichromia (z ciekawymi napisami: "Nie pluć po ścianach"); wyposażenie również skromne, barokowe. Przy kościele drewniana dzwonnica z 1778 r., przeniesiona z Nowej Góry.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!