Powstał na terenie dawnej posiadłości Moniaków. Mateuszcz Moniak, sołtys Zubrzycy Górnej, za walkę w obronie katolicyzmu na Orawie został w 1673 r. nagrodzony tytułem szlacheckim i otrzymał na własność posiadłość w Zubrzycy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na terenie tej posiadłości w 1784 r. wzniesiono dwór. Ostatni spadkobiercy rodu Moniaków, Joanna Wilczkowa i jej brat Sandor Lattyak, w 1937 r. przekazali swoje włości na rzecz skarbu państwa. Otwarcie skansenu, po zniszczeniach wojennych i po remoncie, miało miejsce w 1955 r. Na przestrzeni lat do Parku przeniesiono wiele nowych obiektów, m.in. karczmę z Podwilka z XVIII w., dwie chaty z wyżką z XIX w. (z Zubrzycy Górnej i z Jabłonki), dom Franciszka Kota z Zubrzycy Górnej, chałupę biedniacką, kuźnię, folusz, tartak, olejarnię.


Najcenniejszy obiekt skansenu to dawny dwór Moniaków. Zabytek ten nie jest typowym dworem staropolskim - prezentuje kulturę ludową polskiej Orawy. Drewniany, zrębowy, na planie prostokąta, pokryty czterospadowym, gontowym dachem. Wnętrze przedzielone sienią. Po prawej stronie sieni mieści się obszerna "izba czarna" z piecem, z której przechodzi się do "izby białej". Pomieszczenia po lewej stronie to reprezentacyjna świetlica oraz gabinet.
Bardzo ciekawe są również orawskie chaty z wyżką, czyli dużym pomieszczeniem na piętrze chaty (nad "izbą białą"), służącym jako spichlerz. Wejście do wyżki wiedzie przez przedwyżec - galeryjkę biegnącą wzdłuż przedniej ściany domu. Warto zaznaczyć, że orawskie chaty z wyżką są bardzo rzadkim w Polsce przykładem rozwoju chłopskiej chałupy w kierunku pionowym.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!