Pierwszy kościół w Zakopanem, postawiony w latach 1847 - 51 z inicjatywy pierwszego proboszcza Zakopanego, ks. Stolarczyka. Kościółek konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Bryła kościoła znacznie wydłużona podczas przebudowy w XIX w. Dach dwukalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wystrój świątyni jest dziełem miejscowych górali. Ołtarz główny oraz ołtarze boczne z połowy XIX w., wykonane przez Wojciecha Kułacha z Gliczarowa. W ołtarzu głównym kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. We wnętrzu znajduje się również wiele ludowych świątków i malowideł.


Opodal kościoła murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta - najstarsza budowla sakralna Zakopanego, wzniesiona w 1810 r. przez Pawła Gąsienicę. Dalej najstarsza zakopiańska nekropolia - stary cmentarz, zwany "Pęksowym Brzyzkiem". Pochowani są tu m.in.: Tytus Chałubiński, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Przerwa - Tetmajer, Halina Marusarzówna, Jan Krzeptowski Sabała. Warto zwiedzić to miejsce, cmentarz to bowiem inny niż wszystkie. Większość nagrobków to dzieła sztuki, wiele z nich rzeźbionych jest w drewnie.


Lokalizacja - Zakopane, ulica Kościeliska.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!