Waloryzacja 2019. Wiadomo już o ile wzrośnie renta i emerytura w 2019 roku. Rząd podał wskaźnik waloryzacji na 2019 rok, na jego podstawie można zrobić wyliczenia. Sprawdź, jaką będziesz miał emeryturę od marca 2019 roku. [Emerytury w 2019 r. - brutto, netto (bez podatku) - wyliczenia, tabela].

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur zawarty jest we wstępnym projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok. Na jego podstawie można wyliczyć, jaką podwyżkę w przyszłym roku dostaną emeryci i renciści. Podwyżka będzie procentowa - kto ma wyższą emeryturę lub rentę, dla tego waloryzacja będzie korzystniejsza.

Wyliczenia świadczeń po waloryzacji w 2019 znajdziecie w TEJ GALERII

Zobacz również:
KIEDY ZMIENIAMY CZAS NA ZIMOWY W 2018 r. Czy trzeba przestawiać czas?


Emerytury 2019. Waloryzacja


Waloryzacja rent i emerytur zostanie przeprowadzona jak zawsze w marcu. Ministerstwo Finansów wyznaczyło wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,26 proc. O tyle właśnie (brutto) wzrosną renty i emerytury. Co o takiej podwyżce sądzą zainteresowane osoby?

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. Opinie


"Emerytura powinna być wypłacana bez potrącenia podatku!!!!!" - czytamy w jednym z komentarzy. "Powinni zdjąć podatki z najniższych emerytur, bo aż żal patrzeć na tych niepełnosprawnych starszych ludzi. Przecież oni pracowali, tylko po prostu mało zarabiali" - pisze ktoś inny. "Podwyżka emerytur nie rekompensuje podwyżki cen" - to jeszcze jeden komentarz.

Jaka waloryzacja rent i emerytur 2019 roku? O ile wzrosną świadczenia?


Emerytury 2019 - wyliczenia, tabela - z podatkiem, bez podatku


Zgodnie z zaproponowanym wskaźnikiem waloryzacji najniższa emerytura (jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna) wzrośnie o około 33 złote [obecnie to 1029,80 zł (brutto), kwota urośnie do 1063,37 zł - czyli o 33 złote i 57 groszy]. Netto opisywane świadczenia wzrosną więc z 878,12 zł do 904,67 zł (o 26,55 zł).

Zobacz wyliczenia w galerii poniżej. Sprawdzisz tutaj o ile wzrośnie najniższa emerytura i renta, średnia renta, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Policzyliśmy również podwyżkę dla przykładowych emerytur.


Waloryzacja 2019 - netto i brutto:


Jak będzie wyglądać Twoja emerytura bez podatku? Świadczenie podane w brutto przeliczysz na netto na tej stronie.

Przypomnijmy. Na jakiej podstawie Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku? Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji brane są pod uwagę następujące czynniki:
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację
  • inflacja w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy


Zobacz: WALORYZACJA 2019. Jaka renta i emerytura w 2019 r.

7 mld zł na waloryzację rent i emerytur


Jak powiedziała na antenie TVP Teresa Czerwińska, minister finansów, rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w przyszłym roku zaplanowane blisko 7 miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent.

Dochody budżetu państwa w 2019 roku mają wynieść 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł. Planowany deficyt budżetu państwa to kwota nie większa niż: 28,5 mld zł,. Wśród wydatków uwzględniono, m.in. koszty obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz:Zobacz również: "Flesz. Emerytury dla matek z 4 dzieci

Biznes

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!