MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńskie Centrum Filmowe [ZDJĘCIA]. Nowy Rok pod znakiem głośnych premier

gp
„Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, „Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego i „Moje córki krowy" Kingi Dębskiej - to filmy, które zgromadziły największą widownię w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego w 2016 roku.
„Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, „Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego i „Moje córki krowy" Kingi Dębskiej - to filmy, które zgromadziły największą widownię w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego w 2016 roku. Tomasz Bołt/ archiwum
Rok 2016 był pierwszym pełnym rokiem działalności Gdyńskiego Centrum Filmowego, a więc i mieszczącego się w nim Kina Studyjnego. W ciągu roku odwiedziło je ponad 100 tysięcy widzów, na ekranach GCF zaprezentowano ok. 300 filmów.

Co nas czeka w Nowym 2017 Roku?
- Nowy Rok w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego rozpocznie się pod znakiem głośnych premier - pokazany zostanie m.in. ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki", thriller "Konwój" z Januszem Gajosem i Robertem Więckiewiczem w rolach głównych, niemiecki komediodramat "Toni Erdmann", który zgarnął w tym
roku wszystkie najważniejsze nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, a także film muzyczny "La La Land", o którym mówi się, że jest poważnym kandydatem oscarowym - podaje Magdalena Jacoń z Gdyńskiego Centrum Filmowego. - W 2017 roku czekają nas także kolejne edycje znanych festiwali, z wrześniowym Festiwalem Filmowym w Gdyni na czele, ale także nowe imprezy łączące temat kinematografii z innymi dziedzinami życia.

Magia batiku Lidii Szczypek w GCF.

Na nowe wystawy zaprosi Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego. W styczniu i lutym zaprezentowana zostanie twórczość dwóch trójmiejskich artystek:najpierw Magdaleny Hanysz-Stefańskiej (grafika), a następnie Anny Rezulak(fotografia).

"FIGURAcje" z udziałem Katarzyny Figury w GCF [ZDJĘCIA]

W styczniowym spotkaniu Klubu Gdyńskiej Szkoły Filmowej zobaczymy film Jacka Bławuta pt. "Jeszcze nie wieczór" . Będzie okazja do rozmowy z reżyserem oraz z jednym z aktorów, którzy zagrali w tym filmie, Janem Nowickim.
Również w styczniu Gdyńska Szkoła Filmowa przeprowadzi rekrutację na 2. Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe. Natomiast w maju rozpocznie się nabór chętnych do udziału w 16. Pomorskich Warsztatach Filmowych.

„Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, „Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego i „Moje córki krowy" Kingi Dębskiej - to filmy, które zgromadziły największą widownię w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego w 2016 roku. Co trzeci wyświetlany tu film był produkcji polskiej. Większość tytułów zaprezentowano premierowo.

Jaki był mijający rok?
Rok 2016 był pierwszym pełnym rokiem działalności Gdyńskiego Centrum Filmowego, a więc i mieszczącego się w nim Kina Studyjnego. W budynku przy Placu Grunwaldzkim dysponuje ono trzema nowoczesnymi salami, których nazwy nawiązują do filmowej tradycji Gdyni, przywołując dawne, nieistniejące dziś kina: Morskie Oko, Goplanę i Warszawę. Kino Studyjne GCF działa codziennie. W ciągu roku odwiedziło je ponad 100 tysięcy widzów.
Na ekranach GCF zaprezentowano blisko 300 filmów. Prawie połowa z nich to tytuły reprezentujące kinematografię europejską.

Twórca kultowego Rejsu - Marek Piwowski w GCF w Gdyni

Przez cały rok w GCF zbierano amatorskie nagrania filmowe, które zostaną wykorzystane w filmie dokumentalnym pt. „Gdynia, Moje Miasto"

Filmy dyplomowe dwóch pierwszych roczników jej absolwentów zdobyły na krajowych i międzynarodowych festiwalach łącznie 76 nagród i ponad 150 nominacji.

W budynku mieszczą się także galeria sztuki i księgarnia. Odbywają się tam warsztaty filmowe, spotkania z twórcami oraz liczne wydarzenia kulturalne - mówi Magdalena Jacoń z GCF. - Sam obiekt wpisał się w pejzaż śródmieścia Gdyni. Otrzymał m.in. tytuł Budowy Roku 2015. Najbliższe otoczenie GCF - zrewitalizowany Plac Grunwaldzki i kolejka na Kamienną Górę - to miejsce, gdzie czas chętnie spędzają gdynianie i przybywający do Gdyni turyści. Uznano je za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto