Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Średniawski i wszystkie jego zasługi dla Myślenic. O nich i o nim opowiada wystawa

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Średniawskiemu na myślenickim rynku
Otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Średniawskiemu na myślenickim rynku Katarzyna Hołuj
Na rynku w Myślenicach można oglądać wystawę plenerową zatytułowaną „Andrzej Średniawski – patron Myślenic”. Jej celem jest przypomnienie jego sylwetki i zasług, a w szczególności tych dla rozwoju Myślenic. Wystawa to nie wszystko. Jest ona częścią projektu, który obejmuje jeszcze lekcje muzealne, konkurs i wydanie publikacji poświęconej temu pierwszemu wywodzącemu się stąd, z ziemi myślenickiej posłowi i senatorowi.

Andrzej Średniawski urodził się w połowie XIX wieku w biednej, chłopskiej rodzinie z Górnej Wsi pod Myślenicami. Jeszcze za jego życia wieś tę włączono do granic miasta i dziś znana jest jako dzielnica Górne Przedmieście.

Wcześnie osierocony, zmuszony przerwać naukę zdobył zawód szewca. Był też rolnikiem i przyczynił się do tego, że w jego rodzinnej wsi założono kółko rolnicze.
Ambicja i pracowitość, z których był znany ten działacz ruchu ludowego, zaprowadziły go aż do Senatu, w którym zasiadł w latach 1922-27 i 1938-30. Wcześniej był m.in. posłem.

Nigdy przy tym nie zapomniał o swojej lokalnej społeczności i wykorzystywał swoją wiedzę, majątek, wpływy i swoją pozycje społeczną do tego, żeby rozwijać zarówno Górną Wieś jak i same Myślenice – mówił o Średniawskim dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach podczas otwarcia wystawy.

Z inicjatywy Średniawskiego w Myślenicach powstała fabryka kapeluszy i zaczęto regulację brzegów Bysinki. Miasto zawdzięcza mu nie tylko to. Do dziś w Myślenicach, a dokładnie na Górnym Przedmieściu, działa szkoła ponadpodstawowa (kiedyś o profilu rolniczym), pod budowę której przekazał ziemię. Od 1996 roku nosi ona jego imię. Podobnie, jak jedna z ulic w mieście.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka przypomniał też, że Średniawski był też inicjatorem budowy linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami, a realizację zaawansowanych już planów uniemożliwił wybuch I wojny światowej. Zmarł w 1931 roku, a w pogrzebie razem z tłumem myśleniczan wziął udział jego przyjaciel Wincenty Witos.

Wystawę można oglądać na rynku do 11 lipca. Potem będzie dostępna w murach Muzeum Niepodległości i będzie tam czynna aż do końca września. We wrześniu ma się także ukazać publikacja poświęcona Andrzejowi Średniawskiemu, której autorkami są Elżbieta Górecka i Arleta Garbień.

Projekt „Andrzej Średniawski-patron Myślenic” realizują wspólnie Muzeum Niepodległości w Myślenicach i Lokalna Grupa Działania Ziemi Myślenickiej.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Średniawski i wszystkie jego zasługi dla Myślenic. O nich i o nim opowiada wystawa - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto