Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Binarowa i Biecz – miejsca z klasą. Światową! 6 czerwca inauguracja Letniego sezonu turystycznego w Małopolsce. Zapraszamy!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Świątynia św. Michała Archanioła w Binarowej, wspaniała perła na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w 2003 r. została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO
Świątynia św. Michała Archanioła w Binarowej, wspaniała perła na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w 2003 r. została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO MOT
Miasto Korony Królestwa Polskiego, „mały Kraków”, „polskie Carcassonne” – to mowa oczywiście o Bieczu, jednej z najpiękniejszych małopolskich miejscowości. Wspaniałą perłą jest również drewniana świątynia św. Michała Archanioła w Binarowej, w 2003 r. wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Nic więc dziwnego, że to w Binarowej i Bieczu 6 czerwca odbędzie się inauguracja „Letniego sezonu turystycznego w Małopolsce”. Tutaj również swoją wędrówkę po malowniczych ścieżkach Szlaku Architektury Drewnianej rozpocznie Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie.

- Najbardziej cieszymy się z tego, że w tym roku możemy wreszcie otworzyć sezon letni z udziałem turystów. Z wielką nadzieją na tę chwilę czekała cała branża turystyczna – mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

I przypomina, że przed rokiem sytuacja pandemiczna zmusiła MOT do organizacji tego wydarzenia w formie wirtualnej. – Mam nadzieję, że szybko, bardzo szybko wszystko wróci do sytuacji sprzed pandemii – dodaje.

Binarowa: Wernyhora wśród świętych i aniołów

Na unikatowych malowidłach w świątyni św. Michała Archanioła w Binarowej odnajdziemy nie tylko sceny Męki Pańskiej, Sądu Ostatecznego, ale także wyobrażenia
Na unikatowych malowidłach w świątyni św. Michała Archanioła w Binarowej odnajdziemy nie tylko sceny Męki Pańskiej, Sądu Ostatecznego, ale także wyobrażenia nagłej śmierci, siedmiu cnót, naukę dobrego umierania, a także widok… Biecza. Binarowa to także niezwykła armia aniołów. Są wszędzie, a jeden z nich ma nawet wąsy! MOT

„Harmonijne połączenie walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych, najcenniejsza polichromia spośród wszystkich drewnianych kościołów Małopolski” - brzmiało uzasadnienie wpisania późnogotyckiego kościoła św. Michała Archanioła w Binarowej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Na unikatowych malowidłach odnajdziemy w niej nie tylko sceny Męki Pańskiej, Sądu Ostatecznego, ale także wyobrażenia nagłej śmierci, siedmiu cnót, naukę dobrego umierania, a także widok… Biecza. Binarowa to także niezwykła armia aniołów. Są wszędzie, a jeden z nich ma nawet wąsy. A przecież bez trudu dostrzeżemy tutaj piękne, słynące łaskami wyobrażenie Matki Bożej z Dzieciątkiem, wizerunki świętych dziewic – Barbary, Doroty, Katarzyny i Małgorzaty, cudownej urody grupę pasyjną na belce tęczowej, ciekawe okucia sprzed wieków…

I to właśnie w tym niezwykłym miejscu - 6 czerwca o godz. 13 - odbędzie się koncert inaugurujący Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie. To jednocześnie pierwszy tegoroczny artystyczny przystanek melomanów i miłośników kunsztu dawnych mistrzów na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W Binarowej usłyszymy Wernyhorę, sanocki zespół mający w repertuarze utwory folkowe i world music.

Wernyhora, sanocki zespół mający w repertuarze utwory folkowe i world music, zainauguruje w Binarowej nową edycję Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie
Wernyhora, sanocki zespół mający w repertuarze utwory folkowe i world music, zainauguruje w Binarowej nową edycję Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie MOT

- Maciej Harna, Daria Kosiek i Anna Oklejewicz sięgną tym razem po utwory prezentujące bogate muzyczne tradycje polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat – przypomina Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie.

Usłyszymy więc brzmienia charakterystyczne zarówno dla Beskidu Niskiego jak i szeroko pojętej Huculszczyzny. Wspomnieć wypada, że zespół, choć istnieje zaledwie od dwóch lat, już na koncie ma prestiżowe wyróżnienia m.in. Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych oraz I nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

- Czyż może być lepszy powód do wyruszenia na uroczy Szlak Architektury Drewnianej niż muzyka i ta piękna świątynia z około 1500 roku? – zastanawia się Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Biecz: od Wagi Czarownic po walki zbójników

Miasto Korony Królestwa Polskiego, „mały Kraków”, „polskie Carcassonne” – to mowa oczywiście o Bieczu, jednej z najpiękniejszych małopolskich miejsc
Miasto Korony Królestwa Polskiego, „mały Kraków”, „polskie Carcassonne” – to mowa oczywiście o Bieczu, jednej z najpiękniejszych małopolskich miejscowości MOT

Czy w Bieczu była Szkoła Katów? Gdzie znajdziemy Wagę Czarownic? Czy zbój Becz założył Biecz? Kto trafiał do turmy? Co robiono w konfesacie? Czy „Zdjęcie z krzyża” w kolegiacie Bożego Ciała pochodzi z warsztatu Michała Anioła? Skąd wzięła się Baszta radziecka? Kim był Marcin Kromer? Tego wszystkiego – i wiele więcej – dowiedzą się wszyscy, którzy 6 czerwca przybędą do Biecza z samego rana.

Uroczy zadbany rynek, ratusz z imponującą 56-metrową wieżą, kolegiata Bożego Ciała, klasztor Franciszkanów, Dom Zbója Becza, Dom z basztą, Kromerówka, Szpital królowej Jadwigi, Gród Starościński, a może potężne mury, Baszta kowalska, Baszta radziecka… Biecz, choć stosunkowo niewielki, to atrakcji pozazdrościć mu mogą o wiele większe miejscowości. Od czego więc zacząć zwiedzanie?

A może na początek ruszyć niezwykłym śladem bieckich Żydów? Spacer rozpocznie się o godz. 10. O godz. 12.40 przewodnicy zapraszają na zwiedzanie Biecza, a o godz. 15 ruszą trasą wyznaczoną przez najciekawsze zabytki miasta Korony Królestwa Polskiego (zbiórka każdorazowo przed ratuszem). A to przecież dopiero początek atrakcji, które Małopolska Organizacja Turystyczna, Biecz i Binarowa przygotowały na ten dzień.

Inauguracja z musztrą i atakiem zbójów

Czy w Bieczu była Szkoła Katów? Gdzie znajdziemy Wagę Czarownic? Czy zbój Becz założył Biecz? Czy „Zdjęcie z krzyża” w kolegiacie Bożego Ciała pochodzi
Czy w Bieczu była Szkoła Katów? Gdzie znajdziemy Wagę Czarownic? Czy zbój Becz założył Biecz? Czy „Zdjęcie z krzyża” w kolegiacie Bożego Ciała pochodzi z warsztatu Michała Anioła? Skąd wzięła się Baszta radziecka? Kim był Marcin Kromer? Tego wszystkiego – i wiele więcej – dowiedzą się wszyscy, którzy 6 czerwca przybędą do Biecza z samego rana MOT

Inauguracja Letniego sezonu Turystycznego w Małopolsce rozpocznie się o godz. 18 na Placu Kromera. Nim to jednak nastąpi (od godz. 16.35) Klub Oręża Dawnego Klinga zaprezentuje pokaz musztry paradnej, a także zdradzi niezwykłe tajemnice szermierzy. Trzeba będzie również przeżyć napad zbójników… Dopiero, gdy to się uda będzie można oklaskiwać kunszt wokalny Anny Klesyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie.

Tuż po otwarciu sezonu (godz. 18) placem Kromera zawładnie zespół T/Aboret. – Usłyszymy cudowne dźwiękowe herbarium prowadzące słuchaczy przez tajemniczy świat roślin, będących odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta – podkreśla dyrektor Anna Franik. Będzie to jednocześnie, o czym warto też wspomnieć, promocja debiutanckiej płyty grupy o tajemniczo brzmiącym tytule – „Cyjanotypia” – a także druga część inauguracji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Jak wybrzmi owe herbarium? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy zajrzą 6 czerwca do Biecza.

T/Aboret. – W Binarowej usłyszymy cudowne dźwiękowe herbarium prowadzące słuchaczy przez tajemniczy świat roślin, będących odrobiną łąki odnalezionej
T/Aboret. – W Binarowej usłyszymy cudowne dźwiękowe herbarium prowadzące słuchaczy przez tajemniczy świat roślin, będących odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta – podkreśla Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie MOT

I to nie koniec atrakcji. O godz. 19 Grzegorz Przepióra zaprezentuje wyjątkowe możliwości irlandzkiej buzuki, o godz. 20 będziemy mogli oklaskiwać kunszt wokalny Oskara Cenkiera, a o godz. 21 zachwycić się tańcem ognia w wykonaniu grupy Ignis.

Cały też dzień w Bieczu trwały będą warsztaty łucznicze oraz pokaz sztuki katowskiej. Otwarte zostaną też najważniejsze atrakcje miasta – Biblioteka Biecza (wystawa „Żydzi Biecza – historia i zagłada, godz. 9-20), Dworzec PKP (wystawa „Z dziejów kolei w Bieczu”, 9-20), Ratusz (możliwość wejścia na wieżę widokową, 9-20), Muzeum Ziemi Bieckiej (Dom z basztą, Kromerówka, Turma, 9-20). Nie zabraknie także tradycyjnych potraw regionalnych.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych turystach – to dla nich przygotowano liczne zabawy i konkursy, oczywiście z nagrodami. Będzie się więc działo!

Małopolska startuje – na ziemi i w powietrzu

Tego dnia Małopolska… wzbije się również w powietrze. Z Biecza wystartuje bowiem małopolski balon na ogrzane powietrze.

„Lot nad Beskidem Niskim będzie wyjątkowy, ponieważ jest on jednym z najbardziej dzikich zakątków polskich Karpat. Łagodne zbocza, zalesione szczyty i szerokie, puste doliny… Magia i klimat regionu skupia się wokół „powolnego podróżowania” i „powolnego życia” czyli tzw. slow travel i slow life. Nigdzie nie będzie nam się spieszyć. Dominują tutaj kameralne schroniska i rodzinne agroturystyki. Ze względu na trudną i wyjątkową historię w Beskidzie można poczuć specyficznego ducha” – zaznacza Małopolska Organizacja Turystyczna.

„Tutaj nie przyjeżdża się po moc wrażeń i zastrzyk adrenaliny, a po nawiązanie wyjątkowej symbiozy z naturą i historią” – podkreślają organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia.

I właśnie choćby dlatego warto 6 czerwca wybrać się do Binarowej i Biecza.

- Liczymy, że okres letni pozwoli małopolskiej branży turystycznej zacząć odrabiać straty, a stęsknionym turystom da możliwość złapania oddechu i zregenerowania sił duchowych i witalnych po tak trudnym okresie – podsumowuje Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej, zachęcając jednocześnie do planowania wakacji właśnie w Małopolsce - Małopolska startuje! Małopolska czeka na Was! Małopolska zaprasza!

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto