MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Była pani Dulska, jej mąż Felicjan i dzieci. "Narodowe Czytanie" w Myślenicach [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Narodowe Czytanie w Myślenicach
Narodowe Czytanie w Myślenicach Fot. Mariusz Węgrzyn/UMiG Myślenice
Choć nie to było pierwsze „Narodowe Czytanie” w Myślenicach, to pierwsze urządzone z takim rozmachem. Kto odwiedził myślenicki Rynek mógł obejrzeć niecodzienne widowisko. W scenerii kamienicy Obońskich i Szkoły Podstawowej nr 1 aktorzy teatrów z Myślenic i Pcimia czytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

Zanim to się stało, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach Agnieszka Kazanecka-Bylica przywitała przybyłych. Towarzyszyli jej w tym poseł Władysław Kurowski i burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Właśnie Prezydent razem z Pierwszą Damą patronują akcji „Narodowe Czytanie”.

Samorząd powiatowy reprezentował sekretarz powiatu Mieczysław Kęsek, a zaprzyjaźnioną z MBP Bibliotekę Pedagogiczną jej dyrektor Krystyna Łętocha.

Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie dulszczyzna weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane stając się przedmiotem różnych dyskusji. Wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad 100 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dowodem tego są jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe

- czytał burmistrz.

W podobnym tonie o sztuce Garbieli Zapolskiej, od której premiery minęło już ponad 100 lat wypowiedziała się aktorka i reżyserka Agnieszka „Tola” Słomka, która prowadzi Teatr nad Rabą i Teatr TereN. Ten pierwszy to teatr seniorów z Pcimia, z kolei TereN skupia osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

"Moralność Pani Dulskiej" jest bardzo dobrym materiałem do grania, z lekkością się ją czyta, bo jest napisana prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem, a jej temat pasuje do każdych czasów. Dulszczyzna była, jest i będzie wszędzie

– mówiła.

Trzecim teatrem, którego aktorzy wzięli udział w akcji był Teatr w Stodole Doroty Ruśkowskiej.

Podczas „Narodowego Czytania” rozstrzygnięto też konkurs na najlepszy plakat reklamujący dzieło literatury polskiej, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach.
Jego laureatką została Agnieszka Bergel, drugie miejsce zajęła Anna Bidzińska, a trzecie Eliza Salawa. Wyróżnienia otrzymały: Laura Szarzyńska, Magdalena Bylica i Natalia Światłoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto