Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobczyce, Kraków. Przyjaciele Raby i radna z Dobczyc na spotkaniu w Wodach Polskich

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wody Polskie/Kraków
Przyjaciele Raby, czyli członkowie dobczyckiej sekcji Polskiego Związku Wędkarskiego i radna Ewa Kołacz z gminy Dobczyce spotkali się w czwartek (25 sierpnia) z dyrekcją Wód Polskich w Krakowie. Rozmawiali o rzece i problemach, z jakimi mierzy się ona z powodu pogody, ale również nieodpowiedzialności ludzi, którzy spuszczają do niej ścieki.

Wody Polskie lepiej niż aktywiści m.in. z Przyjaciół Raby i Koalicji Ratujmy Rzeki oceniają obecny stan rzeki. I lepiej niż radna, która mówiła o tym, że zawiesina w rzece nie tylko oddziałuje negatywnie na przyrodę, ale też na rekreację i turystykę, bo zniechęca do kąpieli w Rabie.

Nic na chwilę obecną nie wskazuje na to, żeby rzeka Raba wymagała natychmiastowych działań ratunkowych, a zbiornik w Dobczycach stanowił dla niej zagrożenie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, obecnie rzeka Raba może być zaklasyfikowana do 2 klasy czystości wody. Nie jest to oczywiście najwyższa możliwa czystość rzeki, ale nie odbiega zasadniczo od tego, jaka była w ubiegłych latach – odpowiada nam Bartosz Jastrzębski z Wód Polskich.

Za jej nietypowy kolor i zapach w ostatnim czasie, jak dodaje, odpowiadają susza i wysoka temperatura.
Ale nie tylko, bo także on przyznaje, że rzeka mierzy się z jeszcze jednym problemem.

Niestety, wciąż pojawiają się sytuacje nielegalnego spuszczania ścieków do rzeki. W okresach suszy może to mieć szczególnie poważne i negatywne skutki, np. stwarzać warunki do rozwoju niepożądanej materii organicznej w rzece. Dlatego Wody Polskie wspólnie z aktywistami chcą współpracować w celu wyeliminowania tego procederu – przekazał nam Bartosz Jastrzębski.

O każdym takim zaobserwowanym przypadku można informować Wody Polskie wysyłając email na adres [email protected]. Pożądane jest dodanie pinezki z lokalizacją miejsca, co ułatwi dotarcie na miejsce.

Dobczyce. Różowe wykwity w wodach Raby. Naukowcy: to bakterie siarkowe

Właśnie „zanieczyszczenia występujące w rzece, pochodzące ze spływu powierzchniowego terenu zlewni i z gospodarstw domowych” w połączeniu z wysoką temperaturą i suszą stworzyły dogodne warunki dla rozwoju bakterii siarkowych w Rabie.
Tak przynajmniej wynika z opinii naukowców PAN i UJ, który badali próbki pobranych z Raby różowych wykwitów z charakterystycznymi pióropuszami.

Innym problemem zgłaszanym przez Przyjaciół Raby a nagłośnionym w ostatnim czasie m.in. za sprawą wizji lokalnej „Raba umiera” jest przedostawanie się osadów dennych ze Zbiornika Dobczyckiego do Raby. To powoduje, że w rzece tworzy się zawiesina negatywnie wpływająca na organizmy wodne i powodująca zamulanie gniazd tarłowych.

Dobczyce. Apelują o działania w sprawie Raby. Czy rzeka jest zanieczyszczona? Odbyła się wizja lokalna

W odpowiedzi na te głosy wędkarzy i aktywistów, Wody Polskie po czwartkowym spotkaniu poinformowały, że zostały już podjęte działania, żeby w najbliższym czasie powstała w tym zakresie specjalna ekspertyza jednej z wiodących polskich uczelni, która posiada odpowiednie zaplecze merytoryczne.

Podkreślają przy tym, że zbiornik (który przypomnijmy, jest rezerwuarem wody pitnej m.in. dla Krakowa) nie uległ awarii, natomiast problem przedostawania się osadów wynika z projektu i materiałów, które posłużyły do budowy.

Wędkarze pytali w czwartek w Krakowie o możliwość podwyższenia lustra wody w Zbiorniku Dobczyckim po to, aby poprawić jej jakość. Jak piszą po spotkaniu, w odpowiedzi usłyszeli, że nie jest to możliwe ze względu na konieczność ciągłego utrzymania dużej rezerwy na wypadek powodzi.

Rezerwa ta, jak przekazały nam Wody Polskie, wynosi obecnie 57 mln m sześć. wody (przy wymaganych 45 mln m sześc.). - Po ostatnich opadach z niedzieli na poniedziałek 21/22 sierpnia poziom wody w zbiorniku podniósł się o ok.70 cm – dodaje Bartosz Jastrzębski z Wód Polskich.

Radna Ewa Kołacz przekazała po spotkaniu, które nazwała „owocnym i ważnym”, że odbędzie się również kolejne, a wnioski zostaną przekazane do Parlamentarnego zespołu ds. ochrony Górnej Wisły.

Susza trawi Europę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobczyce, Kraków. Przyjaciele Raby i radna z Dobczyc na spotkaniu w Wodach Polskich - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto