Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogoczów. Kroniki sprzed pół wieku są skarbnicą wiedzy o tym, jak się dawniej żyło

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Ewelina Mielecka-Stankiewicz
Za sprawą projektu „Ocalić od zapomnienia… kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” w tym właśnie WDK można teraz odbyć podróż w czasie do lat 70-tych i 80-tych minionego wieku. Wystawę przygotowaną na kanwie kronik z tamtego okresu to zresztą niejeden owoc wspomnianego projektu. Drugi to publikacja przybliżająca historię działalności społecznej i kulturalnej mieszkańców tej wsi.

FLESZ - Polska dołącza do gry! Wodorowa rewolucja w Polsce

od 16 lat

Ze starych kronik koła gospodyń oraz domu kultury można się wiele dowiedzieć o historii wsi i tego, czym żyli wtedy mieszkańcy, a nawet co ile kosztowało, bo wszystko to skrupulatnie notowano. Zarówno gospodynie, jak i dom kultury współpracowały ze szkołą, biblioteką czy nawet lokalnymi przedsiębiorcami.

Dziś jest podobnie, czego najlepszym dowodem jest ten właśnie projekt. Jest on owocem wspólnej pracy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie oraz Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie, który jest filią Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Dom Kultury w Głogoczowie za trzy lata będzie obchodził jubileusz 50–lecia powstania. Jego działalności nie można wymazać ze świadomości mieszkańców. Karty kronik pisanych ręcznie dokumentują prawdę o ludziach, pracy, wysiłku i współdziałaniu. To są wartości ponadczasowe i najważniejsze – historia wspólnoty, kanwa wydarzeń, na której tworzymy teraźniejszość

– mówi Grażyna Kosiba, kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie.

Panie skupione w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie wraz z zespołem WDK postanowiły nie tylko wydobyć na światło dzienne kroniki trzymane do tej pory w szafie, ale też zdigitalizować je, tak aby przetrwały długie lata.

W tym jak to jest potrzebne utwierdziło je doświadczenie lipcowej powodzi błyskawicznej, jaka nawiedziła Głogoczów. Bo woda oprócz tego, że wyrządziła wiele zniszczeń w infrastrukturze (szkoła, remiza OSP, WDK) to zniszczyła bezpowrotnie wiele rodzinnych fotografii i innych pamiątek związanych z Głogoczowem.

Archiwaliom przekazanym gospodyniom przez mieszkańców już to nie grozi, bo zeskanowane są dostępne w formie cyfrowej w sieci, a dokładnie w Archiwum Społecznym Wsi Głogoczów (www.osa.archiwa.org/archiwa/).

Wystawa w Galerii Dzwonnica będzie dostępna dla zwiedzających do początku grudnia br.

Serdecznie zapraszam na wystawę, ale także zapraszam do wspólnej pracy nad zachowaniem pamięci o dawnym Głogoczowie i budowaniem nowego Głogoczowa, opartego na zaangażowaniu społecznym, wzajemnym szacunku i współpracy

- mówi Agnieszka Węgrzyn, prezeska Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto