Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogoczów. Wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie. I liczenie strat. Są wielkie [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie w Głogoczowie
Wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie w Głogoczowie Fot. Katarzyna Hołuj
Od kiedy tylko opadła woda po powodzi, która nawiedziła gminę Myślenice w nocy w soboty na niedzielę, mieszkańcy ruszyli do sprzątania. I liczenia strat. Te są ogromne. Władze gminy Myślenice wstępnie szacują je na kilkadziesiąt milionów złotych. Ostateczna suma będzie znana po zakończeniu prac komisji, które pracują w terenie. Woda zniszczyła infrastrukturę gminną i mienie prywatne. W niedzielę wieś odwiedził premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą Łukaszem Kmitą. W poniedziałek był tam marszałek Witold Kozłowski. Wszyscy oni zapewniają o pomocy czy to dla samorządu, czy dla poszkodowanych mieszkańców. Swoje ręce do pomocy zaoferowali mieszkańcom żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dziś przyjechali do Głogoczowa. Każda pomoc, czy to taka czy inna na pewno bardzo się przyda, bo wielu mieszkańców straciło wszystko, kiedy zmuszeni byli uciekać z domów, żeby ratować zdrowie i życie.

FLESZ - Ile Polak musi pracować na iPhone’a?

od 16 lat

Mieszkańcy wciąż nie mogą uwierzyć, że żywioł uderzył z taką siłą. Choć przeżyli już niejedną powódź, nigdy nie była tak straszna w przebiegu, jak i w skutkach.
Woda przybierała błyskawicznie nie zostawiając im czasu na nic. Na ratowanie dobytku często nie było czasu, bo trzeba było ratować siebie.
Jedna z mieszkanek mówi, że nie spali, kiedy usłyszeli nawoływania strażaków, aby uciekać.
Paradoksalnie jeszcze kilka godzin wcześniej była zupełnie spokojna, bo tej nocy nie było wiatru, którego obawiała się najbardziej. Potem jednak stało się coś, czego nikt się nie spodziewał.
-Przyszła burza, potem z innej strony nadeszła druga i trzecia. Zatrzymały się tutaj, nad nami i nie było wiatru aby to rozgonić. O 2.30 nastąpiło oberwanie chmury - mówi.
Usłyszeli krzyk strażaków, aby opuścić dom.
Kiedy wrócili do domu zastali przerażający widok. Woda, która dosłownie przepłynęła przez dom, wyrwała z zawiasów wszystkie drzwi. Zalała kotłownię i pralnię niszcząc m.in., elektronikę od solarów, piec C.O., pralkę, zamrażarkę, hydrofor.

Marszałek Witold Kozłowski, który w poniedziałek przyjechał do gminy Myślenice przyjrzeć się zniszczeniom jakie wyrządziła powódź zarówno w mieniu gminnym, jak i prywatnym powiedział nam, że skala zniszczeń jest tu większa niż w innych regionach, które odwiedził (m.in. Sądecczyzna i ziemia tarnowska). Jak dodał, samorząd wojewódzki wesprze gminę Myślenice, choć trudno jeszcze mówić o konkretnej kwocie. Zresztą, jak powiedział, jakakolwiek by ona nie była na pewno nie wystarczy, żeby pokryć straty, jakie poniosła gmina (tu pomoc może tylko pomoc rządowa). Chodzi o poczucie wspólnoty, w ramach której można liczyć na wsparcie, zwłaszcza kiedy gminę dotyka niezawinione nieszczęście tak jak w tym przypadku.

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach zajmuje się wypłatą zapomóg (do 6000 zł) dla poszkodowanych mieszkańców. Pierwszym czterem osobom zostały one przelane na konta już w niedzielę.
W poniedziałek pracownicy CUS pracują w terenie, odwiedzając kolejne osoby, które wystąpiły o taką pomoc. Tylko w niedzielę zgłosiło się ich 40, a do południa w poniedziałek już w sumie ok. 60. Najwięcej wniosków jest z Krzyszkowic i Głogoczowa. Pojedyncze z Myślenic, Bęczarki, Zawady i Jawornika.

Osoby, które poniosły straty w wyniku ulewnych deszczy, a jeszcze nie zgłosiły ich, mogą to zrobić (całodobowo) w Centrum Usług Społecznych w Myślenicach pod numerami:

  • 519 541 549,
  • 790 551 715

CUS zainicjowało już też zbiórkę środków do sprzątania (chemii gospodarczej). Zbiórka będzie trwała od poniedziałku (19 lipca) do piątku (23 lipca) w godzinach 8-18 w centrum Aktywności Lokalnej (Rynek 27, kamienica Obońskich).

Z inicjatywą wyszła też Fundacja Akuratna, która w porozumieniu z burmistrzem Myślenic, uruchamia zbiórkę na rzecz powodzian.
Pomóc można:

  • dokonując bezpośredniej wpłaty na stronie internetowej
  • lub tradycyjnie, wpłacając darowiznę na nr konta: 95 1140 2004 0000 3002 7926 0004 z dopiskiem: „Pomoc powodzianom z terenu Gminy Myślenice”.

Jak zapewnia zarząd Fundacji, do powodzian trafi 100 proc. zebranych środków.

Gmina Myślenice w związku z powodzią uruchomiła dodatkowe numery telefonów, na które mieszkańcy mogą zgłaszać sprawy związane m.in. z uszkodzeniami budynków mieszkalnych, w sprawie podstawienia kontenera, zamówienia osuszacza, albo uszkodzenia dróg dojazdowych do posesji.

  • 12 372-09-30,
  • 12 372-09-31,
  • 12 639-23-75,
  • 12 639-23-00

Kontakt w godzinach 7.30-18.

W sprawach związanych z wypompowywaniem wody z budynków należy kontaktować się pod numerem 112 lub lokalną OSP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto