Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. COM, czyli inwestycja z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
W tym budynku po byłej SP nr 6 na Chełmie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
W tym budynku po byłej SP nr 6 na Chełmie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina otrzymała ponad 2,5 mln zł na stworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Powstanie ono w budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 6 na Chełmie, a pozyskane pieniądze będą wykorzystane na jego przebudowę i adaptację do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo właśnie z myślą o nich powstanie COM.

FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

od 16 lat

Osoby z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym także ze sprzężeniami) znajdują tu opiekę dzienną (takich miejsc dla nich powstanie tu 10) lub całodobową (tych miejsc będzie 7). Będą tu miały zapewnioną nie tylko opiekę, ale też rehabilitację, terapię zajęciową itp.

Opieka będzie spersonalizowana, czyli dopasowana indywidualnie do potrzeb każdego mieszkańca

– mówi Marta Łaszczyk-Lichoń, z-ca dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach. I dodaje:

Na pierwszy miejscu stawiamy jakość życia naszych niepełnosprawnych mieszkańców, dlatego chcemy im zapewnić możliwość godnego funkcjonowania i jak najbardziej samodzielnego na miarę ich potrzeb i oczekiwań.

To uzupełnienie oferty wsparcia osób niepełnosprawnych z terenu gminy Myślenice

– mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic i dodaje, że w gminie jest duże zapotrzebowanie na tego typu ośrodek.

Inicjatywę gminy chwali m.in. Marcin Jamróz, przewodniczący myślenickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

My, jako stowarzyszenie prowadzimy Środowiskowy Dom Samopomocy, ale po pierwsze jest nim tylko 28 miejsc, bo na tyle pozwalają warunki lokalowe, a po drugie nie każdy kwalifikuje się do ŚDS-u. Są osoby, które potrzebują opieki niemalże „jeden na jeden”. Dlatego świetnie, że gmina Myślenice pamięta o osobach niepełnosprawnych, a nie tylko, jak wiele gmin, o drogach, mostach itp. Będzie to zresztą wsparcie nie tylko dla samych osób niepełnosprawnych, ale także dla ich rodzin. Opiekunowie często nie mają jak i kiedy zająć się własnym zdrowiem i zadbać o nie, bo jak np. położyć się w szpitalu i poddać leczeniu, kiedy nie ma z kim zostawić niepełnosprawnego dziecka.

W COM osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.

Każdy wniosek o przyjęcie do COM będzie rozpatrywany indywidualnie

– wyjaśnia Marta Łaszczyk-Lichoń.

Tak jak przyznana teraz dotacja pochodzi z Funduszu Solidarnościowego, tak też z Funduszu i gminnego budżetu będzie finansowane utrzymanie placówki. Niemniej przewidziane są też opłaty od podopiecznych.

Ich wysokość będzie dopiero ustalana, ale na pewno nie będą wysokie. Poza tym będzie możliwość ubiegania się o zwolnienie z niej

– mówi Marta Łaszczyk-Lichoń.

Do samej przebudowy i adaptacji gmina będzie musiała dołożyć ok. 1 mln zł.

Z początkiem przyszłego roku mają się rozpocząć prace projektowe, a zaraz po nich prace budowlane (przebudowa, dobudowa windy, zagospodarowanie terenu wokół), które mają się zakończyć do grudnia. Pierwsza połowa 2023 roku to czas wykańczania i wyposażania COM, po którym w czerwcu ma nastąpić otwarcie. Będzie to pierwsze takie miejsce w gminie Myślenice i całym powiecie myślenickim, ale tez jedno z pierwszych w województwie małopolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto