Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pcim. Dumni ze swojej kultury i korzeni wydali album

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Mało która gmina w powiecie myślenickim (a pewnie i jeszcze dalej) oprócz gminy Pcim, może się pochwalić tyloma zespołami regionalnym, kapelami ludowymi, grupą kolędniczą, tyloma poetami i rzeźbiarzami. Nie mówiąc już o działającej od prawie 170 lat Orkiestrze Dętej. Wszystkie osoby i zespoły, które od kilkudziesięciu lat tworzyły i tworzą kulturę gminy Pcim, są bohaterami albumu „Z kliszczackich korzeni – dziedzictwo kulturowe gminy Pcim”.

FLESZ - Pandemia nie zwalnia tempa

od 16 lat

Trzebuńska Orkiestra Dęta „Orzeł”, bo o niej właśnie mowa, jubileusz 170-lecia będzie obchodziła w przyszłym roku. Jest najstarszą orkiestra dętą w powiecie myślenickim i jedną z najstarszych w Polsce. Jest dumą gminy Pcim i jej kulturalną wizytówką. Ale nie tylko ona. To też m.in. Zespół Regionalny Pcimianie, Kapela Trzebuńskie Kliszczaki, Teatr nad Rabą, ks. Marcin Godawa, Jadwiga Malina-Żądło, Janusz Wątor, Krzysztof Bednarz, Józef Słonina i wielu innych.

Publikacja tj. album „Z kliszczackich korzeni – dziedzictwo kulturowe gminy Pcim” ukazała się staraniem Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Talent” w Pcimiu i będzie miała swoją premierę w niedzielę o godz. 17 podczas Świątecznego Spotkania z Kulturą w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu.

W albumie znalazło się też miejsce dla Trzebuńskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, która ma już 160-letnią tradycję i dla kół gospodyń wiejskich, które pielęgnują regionalne tradycje także te kulinarne. To one przypominają co pijali żniwiarze podczas prac polowych oraz jak ważne miejsce w kuchni kliszczackiej zajmował korpiel.

Inną wizytówką gminy jest też drugi w powiecie myślenickim Oddział Górali Kliszczackich. Powstał on w 2019 roku w Trzebuni i stanowi część wielkiej góralskiej rodziny, czyli Związku Podhalan.

Jak pisze w posłowiu do albumu Robert Bylica, dyrektor GOKiS w Pcimiu, to właśnie dzięki tym wszystkim, „którzy z potrzeby serca i własnej pasji potrafią zachwycać innych, zarażać ich swoimi fascynacjami, motywować do wspólnych działań” kultura tu w gminie Pcim „obroniła się przed zalewem kultury masowej, „cepelizacją” tego, co ludowe, a także przed dominacją silnych grup kulturowych, ścierających się na granicy naszego terytorium”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Pcim. Dumni ze swojej kultury i korzeni wydali album - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto