Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wiśniowa. Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze ma 100 lat. Wyjątkowe pod wieloma względami

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Minęło 100 lat od kiedy stacja astronomiczna na Lubomirze rozpoczęła działalność. Obchody tej rocznicy świętowano w sobotę (24 września) w odbudowanym piętnaście lat temu w jej miejscu Obserwatorium Astronomicznym. To właśnie podczas obserwacji nieba z tej założonej przez prof. Tadeusza Banachiewicza stacji, dokonano niebagatelnego odkrycia.

W kwietniu 1925 roku Lucjan Orkisz odkrył tam kometę - jako pierwszy w historii Polak - nazwaną potem C/1925 G1 (Orkisz). W 1936 roku kolejnego odkrycia komety dokonał stamtąd Władysław Lis. Być może nie byłoby to ostatnie takie odkrycie, gdyby Niemcy w 1944 roku nie spalili obserwatorium.

Kończy się era Lubomira przedwojennego, ponieważ prof. Banachiewicz po wojnie nie widział możliwości, głównie finansowych, odbudowania obserwatorium. I dopiero w 2003 roku za sprawą pana wójta Murzyna został powołany komitet, który doprowadził do odbudowy obserwatorium - mówił podczas uroczystości jubileuszowych dr Marcin Cikała, kierownik Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachewicza na Lubomirze.

Były wójt gminy Wiśniowa Julian Murzyn mówił w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”, że oprócz tego, iż powstał obiekt dydaktyczny, turystyczny, było to też „pewnego rodzaju zobowiązanie, żeby pewne historyczne osiągnięcia okresu międzywojennego zostały utrwalone, a nie popadły w niepamięć”.

Dziś w holu obserwatorium na Lubomirze stoi ocalała z wojennej pożogi luneta, za pomocą której Lucjan Orkisz dokonał odkrycia. Jest tam też zdjęcie odnalezionego w zgliszczach obserwatorium medalu, który przyznano Władysławowi Lisowi za jego odkrycie. I lunetę, i medal oglądają wycieczki oraz indywidualni turyści, których do tego górskiego obserwatorium zagląda rocznie kilka tysięcy. Z myślą o nich organizowane są m.in. nocne pokazy nieba i dzienne obserwacje Słońca. Te ostatnie już niedługo mają stać się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki nowemu teleskopowi. Został on zakupiony z dotacji od samorządu województwa.

Dzienne obserwacje Słońca będą na najwyższym poziomie w Polsce, bo będzie to druga luneta co do wielkości w kraju - mówi dr Marcin Cikała.

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa, do której należy obserwatorium, ma nadzieję, że zarówno ten nowy sprzęt, jak i mający powstać nowy szlak turystyczny na Lubomir sprawią, że do obserwatorium będzie zaglądało jeszcze więcej osób i jeszcze więcej zacznie się pasjonować astronomią. Mówi też o planach na przyszłość, którymi są nawiązanie współpracy pomiędzy obserwatorium a jedną z uczelni wyższych oraz wejście do światowego systemu obserwacji nieba.

Z okazji jubileuszu samorząd województwa nadał obserwatorium na Lubomirze złoty medal Polonia Minor „za całokształt działalności naukowo-badawczej oraz popularyzowanie astronomii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto