Wybierz region

Wybierz miasto

  Spotkanie podróżnicze z Andrzejem Pasławskim "Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany""

  Muzeum Niepodległości w Myślenicach
  Myślenice, ul. Jana Sobieskiego/3, +48 12 272 02 11

  18:00 Piątek, 11 marca

  • Brak informacji o cenie

  CYPR – magiczna wyspa, wyspa Afrodyty, wyspa miłości, czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, Copacabana Morza Środziemnego, kurorty, piękne plaże, zapierające dech widoki. Wyspa na skrzyżowaniu szlakow handlowych i na styku kultur. Położenie tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk i targana zawieruchami i niepokojami. Stąd też na Cyprze znajdziemy antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w gorach Troodos, dzikie plaże, na ktorych żołwie składają jaja, słone jeziora oraz mnostwo off-roadu i dzikich ścieżynek. Ale to tylko ta błyszcząca strona monety.
  Jest i ta druga – kraj podzielony 180-kilometrowym murem, Nikozja, ostatnia stolica podzielona na dwie części – grecką i turecką. Bowiem połnocna część wyspy, to nieistniejące, a istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Połnocnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To inne oblicze Cypru – zrujnowane dzielnice, miejsca wyglądające niczym Czarnobyl, opuszczone od ponad 30-tu lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem, szkielety hoteli, szkoł, teatrow – wymarłe miasta, po ktorych wiatr pędzi pył i suche liście. Tu zobaczymy przepiękne, gotyckie katedry zamienione na meczety, miasta-porty z ogromnymi weneckimi zamkami i warowniami – tu też toczy się życie, ale w innym jakby świecie.
  Pokażę obie części Cypru, miejsca przepiękne, dzikie, ale i ogrom ludzkiego nieszczęścia, ruiny, druty kolczaste i strzegących tego stanu żołnierzy. Pokażę Cypr wstrząśnięty od 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszany.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]