Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej"

  Muzeum Niepodległości w Myślenicach
  Myślenice, ul. Jana Sobieskiego/3, +48 12 272 02 11

  Od 14.01.2017 do 28.02.2017

  • Brak informacji o cenie

  Powiada się, że podroże kształcą – i to jest prawda. Przybliżają nam wiedzę z zakresu geografii, historii, etnografii, archeologii, religioznawstwa, filozofii, także ekonomii, polityki, innych dziedzin. Wzbogacają nas. Ale przede wszystkim uczą tolerancji, empatii i pokory, uświadamiając, że kiedy nasi przodkowie prowadzili jeszcze prymitywne życie - na odległych ziemiach Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej kwitły już wysoko rozwinięte cywilizacje
  To słowa Elżbiety Dzikowskiej będące mottem – zaproszeniem do Muzeum Podrożnikow im. T. Halika w Toruniu, z ktorego blisko 100 obiektow – ozdob i biżuterii etnicznej pochodzącej z wielu egzotycznych krajow znalazło się na wystawie w Myślenicach. Są też stroje i fotografie autorstwa Podrożniczki.
  Elżbieta Dzikowska – podrożniczka, historyk sztuki, sinolog, reżyser i operator filmow dokumentalnych, autorka wielu książek, programow telewizyjnych, audycji radiowych, artykułow publicystycznych oraz wystaw sztuki wspołczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmow dokumentalnych ze wszystkich kontynentow dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podrożniczy program telewizyjny "Pieprz i wanilia". Przez lata tworzyli jeden z najpopularniejszych duetow w historii polskiej telewizji. Na każdy odcinek czekaliśmy z wypiekami na twarzach.
  Tony Halik zmarł w 1998 roku. Po śmierci męża E. Dzikowska nie zrezygnowała z podroży. Popularny cykl "Pieprz i wanilia" zamieniła w… "Groch z kapustą". Była to seria programow i książek promujących najciekawsze zakątki Polski. Natomiast pamiątki ze wspolnych podroży przekazała Muzeum Podrożnikow. Dzięki jej staraniom powstało ono w Toruniu - rodzinnym mieście Halika. Był to dar ponad 800 eksponatow kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 r. Muzeum Podrożnikow im. Tony’ego Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, udostępniono zwiedzającym w 2003 roku w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatow etnograficznych, przywożonych z rożnych odległych stron świata. Dla wielu pokoleń Polakow Elżbieta Dzikowska i Tony Halik pozostaną w pamięci jako pierwsza i najciekawsza zarazem lekcja geografii, tolerancji, a także dozgonnej miłości. Jedną z największych pasji podrożniczki i donatorki toruńskiego Muzeum jest gromadzenie biżuterii etnicznej. Wiele eksponatow to przedmioty ze srebra, kamieni połszlachetnych i koralikow. Jednak najbardziej interesujące są plemienne ozdoby wykonane z naturalnych surowcow: kłow zwierzęcych, nasion, włokien roślinnych, muszli i kości, pochodzące z odległych i egzotycznych miejsc na świecie.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]