Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Wyklejanki Wisławy Szymborskiej"

  Muzeum Niepodległości w Myślenicach
  Myślenice, ul. Jana Sobieskiego/3, +48 12 272 02 11

  Od 25.02.2017 do 28.02.2017

  • Brak informacji o cenie

  Wyjątkowa wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej w Domu Greckim.
  WISŁAWA SZYMBORSKA, laureatka literackiego Nobla, zmarła pięć lat temu, 1 lutego 2012 roku.
  W myślenickim Domu Greckim czynna jest wystawa KOLAŻY Noblistki ze zbiorow Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie.
  Szymborska była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka nas trafnością obserwacji świata i mowienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetow i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją zajmowała się także zdecydowanie bardziej plastyczną dziedziną sztuki: tworzyła kolaże i wyklejanki z gazet, magazynow, reprodukcji zdjęć i starych pocztowek.
  Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztowkowe kolaże, ktore wysyłała przyjaciołom na rożne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegoły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.
  Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej tworczości: dają wgląd w tworczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.
  Wystawa Wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej Pracowni w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodow pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Kolaże Szymborskiej zachwyciły i zainteresowały instytucje kulturalne na całym świecie. Wystawa do tej pory była pokazywana m.in. w Toruniu, Zielonej Gorze, MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Korniku, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, na Sardynii, w Madrycie, Makau, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nam Menem, Dusseldorfie.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]