Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jakuba w Myślenicach otrzyma 25 tys. zł na renowację i konserwacje dwóch bocznych ołtarzy [ZDJĘCIA]

Beata Mirochna
Beata Mirochna
Kościół p.w. Św. Jakuba na Stradomiu, zwany także "Kościółkiem", otrzyma z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 25 tys. zł na renowację i konserwację dwóch ołtarzy bocznych.

FLESZ - Będzie reklama w kosmosie?

od 16 lat

Kościół należy do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Świątynia jest bogata w historię, zobaczcie sami:

  • Ten nieduży budynek pochodzi z XV wieku, przeszedł on liczne modernizacje, co w dużym stopniu wpłynęło na jego obecny wygląd. Na terenie kościelnych murów, jak i po drugiej stronie ulicy znajdują się dwa cmentarze.
  • Tereny wokół kościoła zwane są „Stradomiem” i są najstarszą zamieszkaną częścią Myślenic. Pierwszą osadę wraz z drewnianym kościołem, szacuje się na ok. XII lub XIII wiek.
  • W XIV wieku Stradom stracił na znaczeniu. W tym samym wieku kościół został zniszczony, a na jego miejscu wzniesiono nowy murowany obiekt, zbudowany w stylu gotyckim.
  • Podczas najazdu szwedzkiego świątynia została zniszczona, a w XIX wieku została przekształcona na austriacki magazyn wojskowy.
  • W późniejszych latach kościół został wylicytowany przez Jana Tarczowskiego, który zaopiekował się świątynią, a następnie oddał w ręce władz miejskich. Wtedy też doszło do zmiany wezwania kościoła z Najświętszej Marii Panny na świętego Jakuba Apostoła, przy świątyni dobudowano także dzwonnicę oraz mury.
  • Wszystkie prace nad kościołem poskutkowały mieszanką różnych stylów i epok świątyni.
  • Na przykościelnym cmentarzu można znaleźć kilka klasycystycznych nagrobków, należy do nich między innymi mogiła Fryderyka Zolla (burmistrza Myślenic w XIX wieku). Jak również, warto zwrócić uwagę na dwie zbiorowe mogiły: grób Nieznanego Żołnierza z 1925 roku oraz grób żołnierzy radzieckich z 1948 r.

Środki finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mają przyczynić się do renowacji i konserwacji dwóch ołtarzy bocznych świątyni.

Cieszymy się, że wsparcie ochrony zabytków otrzymał obiekt na Ziemi Myślenickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto