Kraków i Małopolska: rekordowo dużo firm! W których gminach jest ich najwięcej? W jakich branżach przybywa miejsc pracy? [RANKING GMIN]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mimo pandemii, w całej Małopolsce przybyło firm. Najwięcej w Krakowie. A gdzie jest ich dziś najwięcej? Oto małopolski RANKING GMIN. By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Małopolsce zarejestrowanych jest już (w REGON) ponad 426 tys. firm oraz innych podmiotów (spółdzielni, fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych). To aż o 16,5 tys. więcej niż przed pandemią (wzrost o 4 proc., przy 3,4 proc. w kraju). Ponad jedna trzecia z nich - blisko 153 tys. - ma siedzibę w Krakowie, kolejne 35,5 tys. w powiecie krakowskim. W sumie w Krakowie i otaczającym go obwarzanku zarejestrowanych jest ponad połowa wszystkich firm i organizacji w Małopolsce. A gdzie poza tym jest najwięcej? By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Rekord upadłości w 2021 r.

Z najnowszych danych krakowskiego GUS wynika, że wśród 426 tys. figurujących w REGON-ie podmiotów dominują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – stanowią one blisko trzy czwarte ogólnej liczby podmiotów wpisanych do rejestru w województwie małopolskim. W porównaniu z końcem 2019 r. ich liczba wzrosła o 4,1 proc. Ponad 97 proc. podmiotów wpisanych do REGON to firmy prywatne. Blisko połowa z nich prowadzi działalność w trzech sekcjach (PKD): handel i naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

W sektorze publicznym działa 7 tys. podmiotów (o 0,7 proc. więcej niż w 2019 r.). Najwięcej jednostek tego sektora deklarowało prowadzenie działalności w edukacji (51,2 proc. ogólnej liczby podmiotów sektora publicznego), a następnie obsługa rynku nieruchomości (12,6 proc.), administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (10,1 proc.), a także opieka zdrowotna i pomoc społeczna (9,1 proc.).

Liczebnie najwięcej mamy w Małopolsce firm w następujących sekcjach PKD:

  • handel; naprawa pojazdów samochodowych – 87,6 tys. (wzrost o 1,3 proc.)
  • budownictwo – 66,3 tys. (wzrost o 7,3 proc.),
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 44,6 tys. (wzrost o 4,4 proc.),
  • przetwórstwo przemysłowe – 38,4 tys. (wzrost o 1,7 proc.).

W budownictwie najbardziej przybyło firm wykonujących roboty specjalistyczne (o 3,2 tys. firm), stawiających budynki (o 1,1 tys.) oraz obiekty inżynieryjne, np. drogi i mosty (100 firm).

Mimo pandemii w Krakowie i Małopolsce przybyło firm

GUS zauważa, że przybyło nam firm we wszystkich branżach (sekcjach PKD), a najbardziej w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 20 proc.!
Na drugim miejscu podium znalazła się informacja i komunikacja (wzrost o 10,0 proc.), a na trzecim wspomniane już budownictwo. Tuż za nim jest obsługa rynku nieruchomości (o 7 proc. firm więcej niż przed pandemią).

W pandemii wzrosła liczba podmiotów we wszystkich powiatach województwa małopolskiego. Największy wzrost zaobserwowano w powiecie limanowskim (o 6,2 proc.), a w dalszej kolejności w nowosądeckim (o 5,6 proc.) oraz w wielickim (o 5,5 proc.).

Największa przedsiębiorczość na 1000 mieszkańców

Na 1000 mieszkańców województwa małopolskiego przypada dziś 125 firm i innych podmiotów gospodarki narodowej (w Polsce 122). Najwyższy wskaźnik przed przedsiębiorczości mamy Krakowie (196 podmiotów na 1000 mieszkańców), następnie w powiecie tatrzańskim (169) i wielickim (132). Najmniej podmiotów na 1000 ludności jest zarejestrowanych w powiecie dąbrowskim (66), a w dalszej kolejności tarnowskim (74) i gorlickim (81). „Terytorialne rozmieszczenie podmiotów potwierdza, że przedsiębiorczość rozwija się zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych, atrakcyjnych pod względem turystycznym, dysponujących dobrą infrastrukturą oraz kapitałem ludzkim” – czytamy w komentarzu GUS.

W ciągu roku wykreślono z rejestru REGON 14,1 tys. jednostek prawnych, tj. mniej o 22,1 proc. niż w 2019 r. (wobec spadku o 28,5 proc. rok wcześniej), w tym 12,1 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (spadek o 20,7 proc. w skali roku) oraz 1,1 tys. spółek handlowych (spadek o 16,8 proc.). Największą liczbę wykreśleń podmiotów odnotowano w sekcjach takich jak: handel; naprawa pojazdów samochodowych – 3,3 tys. (23,7 proc. ogólnej liczby podmiotów wykreślonych z rejestru), a w dalszej kolejności budownictwo – 2,6 tys. (18,4 proc.), przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa – po 1,2 tys. (po 8,8 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 1,1 tys. (8,1 proc.).

Największą liczbę nowo wpisanych podmiotów zarejestrowano w Krakowie – 10,7 tys., tj. 34,6 proc. ogólnej liczby nowo wpisanych podmiotów, a najmniejszą w powiecie proszowickim – 0,3 tys. podmiotów, tj. 0,9 proc.. Jednocześnie w ciągu roku najwięcej wykreśleń podmiotów z rejestru było również w Krakowie – 4,7 tys., tj. 33,6 proc. ogólnej liczby wykreślonych podmiotów, a najmniej także w powiecie proszowickim – 0,1 tys. (0,9 proc.).

Przedsiębiorcy w pandemii zawiesili działalność. Mniej likwidacji firm

46,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej miało zawieszoną działalność (o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem), w tym 43,3 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 15,1 proc. więcej) oraz 2,3 tys. spółek handlowych (o 18,5 proc. więcej), wśród których najwięcej było spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – 1,7 tys. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zawieszenia działalności większej liczby podmiotów niż przed rokiem. Tarcze antykryzysowe, działania m.in. sektora bankowego czy branży leasingowej, amortyzują i zmniejszają negatywny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę. Oferowane wsparcie dla przedsiębiorstw (m.in. zwolnienie mikrofirm ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla części zleceniobiorców i samozatrudnionych, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników) uchroniło wiele firm przed bankructwem i likwidacją. Przedsiębiorcy częściej decydowali się na zawieszenie działalności niż likwidację.

Najwięcej podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w budownictwie - 9,4 tys. (20,4 proc. ogólnej liczby zawieszonych podmiotów), handlu; naprawie pojazdów samochodowych – 9,0 tys. (19,5 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 5,0 tys. (10,8 proc.). Największą liczbę podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w Krakowie - 15,1 tys., tj. o 18,2 proc. więcej niż w 2019 r., a najmniejszą w powiecie proszowickim i dąbrowskim – po 0,4 tys. (odpowiednio o 11,7 proc. i 15,2 proc. więcej).

A GDZIE JEST NAJWIĘKCEJ FIRM W MAŁOPOLSCE? By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie