Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski wojewoda dotuje wczasy niepełnosprawnym

Magdalena Stokłosa
Janina Markun zamierza starać się o turnus dla mamy
Janina Markun zamierza starać się o turnus dla mamy Jan Hubrich
Osoby przewlekle chore i niepełnosprawne, które na co dzień są pod opieką swoich bliskich, mogą skorzystać z dwutygodniowych pobytów w ośrodkach pielęgnacyjnych. W tym czasie ich opiekunowie mogą załatwić swoje sprawy, odpocząć, albo po prostu pojechać na urlop.

- Chodzi o to, aby odciążyć osobę, która opiekuje się chorym - wyjaśnia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. - Przez te dwa tygodnie może ona zadbać o sprawy, na które zajmując się chorym nie ma czasu - dodaje.

Janina Markun z Krakowa, która od ponad siedmiu lat opiekuje się chorą na Alzheimera matką, skorzystała z dwutygodniowego turnusu w sierpniu ubiegłego roku.- To było dosłownie jak gwiazdka z nieba - nie ukrywa pani Janina. - Mama wymaga stałej opieki. Jestem jej jedynym opiekunem i od kiedy zachorowała, nie miałam nawet wolnego weekendu - tłumaczy córka.

Mama pani Janiny pojechała do ośrodka w Wadowicach. Przez pierwszy tydzień córka czuwała w pobliżu Wadowic, bo bała się, jak matka zniesie rozłąkę. Chciała też mieć pewność, że mamą ktoś odpowiednio się zajmuje. Kiedy przekonała się, że wszystko jest w porządku, pojechała na zasłużony urlop w Bory Tucholskie. W tym roku także zamierza starać się o wyjazd mamy na turnus.

Syn Andrzeja Pinca z Tarnowa, chory na porażenie mózgowe 35-letni Paweł, był na turnusie w Zembrzycach. - Wrócił zachwycony. Chwalił opiekunów i zajęcia, które im organizowali - wspomina ojciec. - Ja w tym czasie mogłem w końcu pójść na zabiegi rehabilitacyjne. Kiedy sam będę zdrowy, dłużej będę mógł opiekować się synem - nie ukrywa.

Z oferty mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub w podeszłym wieku. W tym roku w Małopolsce są 533 miejsca. Dwutygodniowy pobyt w jednym z pięciu ośrodków kosztuje zaledwie 200 zł. Na miejscu zapewniona jest całodobowa opieka, pomoc medyczna i wyżywienie.

Program kwotą 500 tys. dofinansował Małopolski Urząd Wojewódzki. Jest on realizowany od kwietnia do października br. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej lub do powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Na miejscu otrzymamy kwestionariusz zgłoszeniowy i wszystkie niezbędne informacje. Zgłaszać można się przez cały rok, ale ze względu na ograniczoną liczbą miejsc, kolejność zgłoszeń jest brana pod uwagę przy naborze. O przyjęciu decyduje także m.in. stopień niepełnosprawności danej osoby. Program funkcjonuje w Małopolsce od 2008 roku i jest dofinansowany z budżetu wojewody małopolskiego, ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną.

Do tych ośrodków można wyjechać

Centrum Rehabilitacyjno-Pielęgnacyjne dla Chorych na SM w Woli Batorskiej,
kontakt: p. Monika Świtniewska, tel. 12-422-28-11, 12-281-01-68

Dom Pielęgnacyjny im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach,
kontakt p. Stanisława Wodyńska, tel. 33-823-56-45, 604-510-960

Ośrodek Caritas w Zembrzycach, kontakt: p. Małgorzata Pałka, tel. 33-877-07-65, 692-213-664 oraz w Zatorze, tel. 33-841-22-39

Ośrodek w Wysowej-Zdroju, kontakt p. Elżbieta Wansacz, tel. 662-633-847, 18-353-20-76

Ośrodek w Niepołomicach, kontakt p. Marta Grochot, tel. 609-564-878, 12-281-36-90

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Gang Olsena napadł na bank ING w Nowym Targu
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto