MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maturalny maraton w sądeckich, limanowskich i gorlickich szkołach trwa. Setki absolwentów zdaje swój najważniejszy egzamin w życiu

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Maturzyści 2024 z sądeckich, limanowskich i gorlickich szkół
Maturzyści 2024 z sądeckich, limanowskich i gorlickich szkół Klaudia Kulak
W sądeckich, limanowskich i gorlickich liceach rozpoczęły się matury. Do pierwszej z nich uczniowie zasiedli 7 maja, a zdawanie egzaminu dojrzałości zakończą dopiero 24 maja 2024. Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z polskiego, z matematyki i z języka obcego. Każdy też obowiązkowo zdaje jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym, czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego.

W Nowym Sączu w 2024 r., do egzaminu maturalnego przystąpi 2206 uczniów (2521 wszystkich zdających np. poprawiający) w 31 szkołach. Zostanie przeprowadzonych dla nich 4413 egzaminów w części ustnej oraz 10698 egzaminów w części pisemnej. W gorlickich szkołach średnich maturę zdawać będzie 724 osób. Z kolei na terenie powiatu limanowskiego (pod Miasto Limanowa podlegają jedynie szkoły podstawowe) do egzaminu dojrzałości przystąpi w tym roku ok. 350 absolwentów liceów ogólnokształcących, ok. 580 uczniów technikum oraz 120 uczniów z placówek niepublicznych.

7 maja punktualnie o godzinie dziewiątej uczniowie tych szkół przystąpili do pierwszego egzaminów maturalnych. Tradycyjnie na początek zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu są zdania, że egzamin był prosty i są spokojni o wynik.

- Na rozprawce pojawił się motyw buntu i jego konsekwencje oraz relacja z drugim człowiekiem. Moim zdaniem matura z polskiego była prosta - przyznała w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Daria, jedna z maturzystek.

Uczniowie początkowo zestresowani, po 240 minutach, a czasem nawet wcześniej, z egzaminów wychodzili już z uśmiechem na twarzach. - Rozprawka była całkiem przyjemna, a tematy znośne. Jestem z profilu humanistycznego więc miałem nieco prościej, ale obiektywnie uważam, że był to prosty egzamin. Odwołałem się do Antygony. Pozostałe części egzaminu również nie sprawiły mi trudności. Liczę na wysoki wynik - mówi Maciej, absolwent sądeckiej „jedynki”.

Z drżącymi rękoma i przysłowiową duszą na ramieniu gorliccy maturzyści 8 maja przystąpili do matury z matematyki. W tym roku egzamin maturalny piszą uczniowie dwóch szkół ponadpodstawowych w Bieczu, dwóch w Bobowej i pięciu szkół zlokalizowanych w Gorlicach. Wszystkie te szkoły są prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

- W dziewięciu szkołach prowadzonych przez powiat gorlicki trwają matury, do których uprawnionych jest łącznie 724 absolwentów szkół średnich: 332 z liceum ogólnokształcącego, 375 z technikum i 17 z branżowej szkoły drugiego stopnia - mówi Tadeusz Mikrut, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Gdy spojrzeć na statystyki prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach to właśnie na liczbie maturzystów najlepiej widać, co dzieje się z demografią w regionie.

- W 1999 roku, czyli pierwszym roku istnienia powiatu do egzaminu w naszych szkołach uprawnionych było aż 1670 uczniów i to był rekordowy rok pod względem liczby maturzystów. Potem te liczby zaczęły topnieć, a w 2013 roku liczba maturzystów spadła poniżej tysiąca i teraz utrzymuje się na podobnym poziomie - przekraczającym nieco 700 osób - dodaje Tadeusz Mikrut.

W tym roku egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach: 2015 (dla absolwentów 3 letniego liceum i 4 letniego technikum) oraz 2023 (dla absolwentów 4 letniego liceum (od 2023 r.) i 5 letniego technikum (od 2024 r.). - W związku z tym, że wprowadzone zostały nowe matury, my jako dyrekcja i całe grono pedagogiczne stresujemy się być może nawet bardziej niż uczniowie. Tegoroczni maturzyści w klasie pierwszej i drugiej uczyli się jeszcze zdalnie przez kilka miesięcy, a więc ta formuła maturalna zawiera jeszcze zmniejszenia wymagań - mówi Bogusław Kołcz dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu.

Zaznacza jednak, że tegoroczne matury przebiegają spokojnie. - Moi maturzyści wychodzili z egzaminu zadowoleni i szczęśliwi, że mają już ten egzamin za sobą. Myślę, że egzaminy na poziomie rozszerzonym będą nieco bardziej emocjonujące niż te na poziomie podstawowym. Nie martwię się też o wyniki egzaminu z języka angielskiego, na którego naukę kładziemy duży nacisk. Co roku wyniki kształtują się na poziomie około 100 procent - dodaje Kołcz.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto