Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej betonozy, więcej zieleni, mniej czasu w korkach. Aktywiści przedstawili w Warszawie sto pomysłów na lepsze miasta

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Do Warszawy pojechali także aktywiści z Krakowa
Do Warszawy pojechali także aktywiści z Krakowa Materiały prasowe
Sto pomysłów na lepsze miasta zaprezentowała we wtorek (3 października) przed Sejmem szeroka koalicja ruchów miejskich z całej Polski. Do Warszawy pojechali także społecznicy z Krakowa. - Dużo mówi się o niezdecydowanych wyborcach, ale to właśnie w miastach mieszka 3 na 5 Polaków. Te osoby chcą więcej zieleni, mniej betonozy, mniej czasu w korkach i lepszych miejsc do życia. Dziś te rozwiązania przynosimy jak na tacy. Jeśli partie polityczne chcą zyskać te głosy, muszą uwzględniać miejskie postulaty - przekonywali aktywiści.

Walczą o to, by w miastach żyło się lepiej

- Przedstawiamy pakiet ponad 100 rozwiązań, które sprawią, że w naszych miastach będzie żyło się po prostu lepiej. Mówimy dziś o sprawach, które dotyczą 3 na 5 obywatelek i obywateli. To kompleksowy zestaw zmian, dzięki którym będzie żyło się także zdrowiej, przyjemniej, łatwiej i bezpieczniej. To sto propozycji zmian na lepsze - mówił w Warszawie Maciej Fijak ze Stowarzyszenia Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Dokument przygotowały ruchy miejskie m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska. W MAP 23’ znalazły się zagadnienia związane z zielono-błękitną infrastrukturą krytyczną, mieszkalnictwem, planowaniem przestrzennym, mobilnością, samorządem oraz po raz pierwszy w szerszej debacie publicznej - z tematyką hałasu, czyli smogu akustycznego.

Jan Mencwel, współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przypominał o trwających anomaliach pogodowych i konieczności odpowiedzi na nie, także na poziomie miejskim. - Jest 3 października, a termometry pokażą dziś 25 stopni. W tym roku jesieni jeszcze nie było. Zmiany klimatyczne są faktem i już teraz wpływają na nasze życie. W polskich miastach już teraz więcej ludzi umiera z przegrzania niż z wychłodzenia. To pokazuje, że musimy odwrócić priorytety rozwojowe - mówił Mencwel.

"Trzeba ograniczyć rozlewanie się miast"

Kosma Nykiel, urbanista ze Stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód! mówił o złym stanie miejskiej przestrzeni. - Dziś polskie miasta są wykluczające, panuje w nich chaos i nieład przestrzenny. Nowe osiedla i inwestycje, zamiast równać w górę do najlepszych europejskich standardów - równają w dół, odbiegając nawet od naszych środkowoeuropejskich sąsiadów. Koniecznością są obowiązkowe standardy urbanistyczne dla gmin, w tym m.in. minimalne odległości nowych inwestycji od podstawowej infrastruktury oraz radykalne ograniczenie rozlewania się miast - podkreślał Nykiel.

Witold Gawda, przewodniczący Kongresu Ruchów Miejskich mówił podczas wystąpienia o bolączkach samorządu. - Jest problem, który jest matką wszystkich problemów. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli więcej do powiedzenia w swoich miastach. Gdyby tego problemu nie było, nie stalibyśmy teraz na ulicy, tylko rozmawiali z władzami miast o tym, jak rozwiązać wszystkie problemy, o których dziś mówimy - stwierdził Gawda.

Miejska Agenda Parlamentarna ma być drogowskazem dla posłów i posłanek kolejnej kadencji. Po konferencji przedstawiciele komitetów wyborczych odebrali od organizacji społecznych raport z propozycjami rozwiązań.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej betonozy, więcej zieleni, mniej czasu w korkach. Aktywiści przedstawili w Warszawie sto pomysłów na lepsze miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto