Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. 60 lat szkoły na Zarabiu! Kiedyś medyczna, dziś gościnności, ale zawsze marka

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach świętuje jubileusz 60-lecia działalności. Tyle lat temu powstało Państwowe Liceum Medyczne, którego spadkobiercą i w pewnym sensie też kontynuatorem jest obecna szkoła na Zarabiu - Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności. I tak jak „medyk” był kiedyś edukacyjną marką znaną daleko poza Myślenicami, na nawet Małopolską, tak dziś jest nią Małopolska Szkoła Gościnności.

Państwowe 5-letnie Liceum Medyczne  powstało w roku 1962. Kształciło pielęgniarki, które potem znajdowały pracę m.in. w szpitalu w Myślenicach, ale nie tylko. Absolwentki myślenickiego „medyka” można do dziś spotkać w wielu szpitalach w całej Polsce. Od 1977 roku do pielęgniarek doszły opiekunki dziecięce.

Wtedy jeszcze szkoła nie miała swojej własnej siedziby. Korzystała z gościnności I LO , gdzie uczono teorii, szpitala, gdzie odbywały się zajęcia praktyczne oraz fabryki kapeluszy, która służyła za internat.

Szkolny budynek na Zarabiu, w którym szkoła mieści się do dziś, dopiero powstawała. Podobnie jak i internat. Budowa trwała długo, bo ruszyła w 1974 roku. O to, żeby wreszcie ją zakończyć, zabiegała ówczesna dyrektor Anna Kapała. Kiedy to wreszcie się udało, oddana do użytku we wrześniu 1979 roku szkoła była jedną z najnowocześniejszych w całym regionie. Miała m.in. pracownię językową wyposażoną w sprzęt sprowadzony z Czechosłowacji. Samych klas pielęgniarskich było wtedy w jednym roczniku pięć, a do tego klasy opiekunek dziecięcych i położnych.

Obecny dyrektor ZS-MSG Andrzej Pawlikowski wspominał podczas gali jubileuszowej jak jako mieszkaniec Zarabia, wówczas chłopiec, widywał defilady pielęgniarek odbywające się właśnie na Zarabiu przy okazji szkolnych uroczystości.

Lata 90-te przyniosły zmiany. W 1994 roku do życia powołano II Liceum Ogólnokształcące, a rok później szkołę ukończy ostatnie absolwentki Liceum Medycznego i tym samym zakończono kształcenie pielęgniarek systemem licealnym. Powstało Liceum Techniczne o profilu społeczno-socjalnym.

W XXI wieku szkoła weszła jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach noszący imię Tytusa Chałubinskiego, tak jak wcześniej Zespół Szkol Medycznych.

Dekadę później, w 2010 roku powstał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności, w ramach którego utworzono Technikum Turystyczno-Gastronomiczne. To w nim zorganizowano kilka edycji konkursu "Smak Gościnności", a uczniowie gotowali m.in. z Robertem Makłowiczem.

II LO ma klasy o różnych profilach, w tym klasę sportową, którą szkoła współtworzy razem z klubem Wisła Kraków.

Oprócz tego działa tu Policealna Szkoła Turystyki i Zdrowia kształcąca na kierunkach terapeuta zajęciowy i opiekun medyczny.

Cały czas działa też internat, który służy przede wszystkim uczniom, ale nie tylko. W wakacje gości on uczestników Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, które m.in. właśnie dzięki temu, że znajduje się tutaj taka baza, mogą się odbywać w Myślenicach.

- Tę gościnność czuć od momentu przekroczenia jej progów. Czuć dobry klimat i pozytywną atmosferę – mówił Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski dodając podziękowania dla dyrektorów: obecnego i poprzednich za stworzenie takiego właśnie klimatu.

Wśród tych, najdłużej urzędującymi byli: wspomniana już Anna Kapała (1971-1992) i Jerzy Niedenthal (2012-2021). Pierwsza miała duże zasługi dla rozwoju "medyka", w tym dla budowy jego siedziby, drugi natomiast miał wkład w budowanie marki Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Marta Malec-Lech, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego:

Jako samorząd województwa małopolskiego jesteśmy dumni z tej jednostki edukacyjnej, jest ona nasza perełką w województwie. Ciągle się nią chwalimy – mówiła.

Dodała, że sama szkoła ma także czym się chwalić, m.in. najlepszymi w powiecie myślenickim wynikami z egzaminów zawodowych i matur w bieżącym roku, tym że oferuje atrakcyjne staże i praktyki zawodowe, oraz uczestniczy w wielu innowacyjnych projektach.

Marka szkoły jest rozpoznawalna w branży hotelarskiej i gastronomicznej - powiedziała.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto