Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Kamienica Obońskich ma długą przeszłość. Jaka przyszłość przed nią? Zapytaliśmy o to władze gminy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Kamienica Obońskich jest najstarszym murowanym budynkiem w rynku
Kamienica Obońskich jest najstarszym murowanym budynkiem w rynku Katarzyna Hołuj
Znana wszystkim myśleniczanom kamienica w Rynku, nazywana kamienicą Obońskich (od nazwiska fundatorów) lub kamienicą pod Matką Boską, to najstarszy budynek murowany w mieście (wybudowany w 1784 roku!) i jeden z najładniejszych… przynajmniej z zewnątrz. Wnętrze od lat czeka na remont i rewitalizację. Gmina ma taki w planach i ma plan, kto miałby z budynku korzystać. Potrzebne są zgoda konserwatora zabytków, projekt i pieniądze.

Kamienica Obońskich przeszła inwentaryzację, teraz zaś, jak pisze w odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta i Gminy, trwają konsultacje z konserwatorem zabytków, których efektem ma być ocena możliwości realizacji planów, jakie ma gmina.

Docelowo obiekt miałby być dostosowany do pełnienia funkcji społecznych dla mieszkańców Myślenic – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Chodzi o różne grupy społeczne: młodzież, osoby niepełnosprawne, seniorów, a także fundacje i stowarzyszenia.
Taki pomysł nie oznacza rewolucji, bo dziś w kamienicy swoje miejsce mają m.in.: Centrum Aktywności Lokalnej, oddział PTTK, myślenicki hufiec ZHP, Polski Związek Emerytów i Rencistów.

W przypadku pozytywnej opinii konserwatora obiekt będzie podzielony na co najmniej piętnaście ogólnodostępnych pomieszczeń i w całości przeznaczony na funkcje społeczne mające na celu ożywienie życia społecznego w centrum i na rynku Myślenic – dodaje burmistrz.

Myślenickiemu kołu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną marzy się takie miejsce, bo marzy o uruchomieniu kawiarenki, która byłaby prowadzona przez osoby niepełnosprawne.

Wyobrażam sobie, że można by tam nie tylko przyjść na kawę, ale też, że byłoby to miejsce służące promocji Myślenic i lokalnych twórców, którzy mogliby tam nie tylko pokazać swoje prace, ale też je sprzedać – mówi Marcin Jamróz, prezes koła PSONI w Myślenicach.

Drugą, oprócz z opinii konserwatora zabytków, sprawą są finanse, a konkretnie dofinansowanie zewnętrze, które należałoby pozyskać. Gmina chciałaby w tym celu skorzystać ze środków unijnych.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy, rozważane jest udostępnienie budynku dla operatora lub operatorów, którzy będą odpowiedzialni za realizacje oferty społecznej. Taki operator byłby wtedy równocześnie administratorem budynku.
Administrować jest czym.

Kamienica ma nieco ponad 700 m kwadrat. powierzchni użytkowej (i to bez piwnic i pasażu). Ma 18 pomieszczeń z oknami. Od lat 70-tych XX wieku do 2012 roku mieściła się w niej Miejska Biblioteka Publiczna, ale od czasu kiedy została przeniesiona do nowej siedziby, wnętrze kamienicy niewiele się zmieniło i nadal czeka na modernizację. Dwa lata przed przeprowadzką biblioteki kamienica zyskała nową elewację z iluminacją.

Kiedy przy ul. Mickiewicza budowała się nowa biblioteka, mówiło się, że w kamienicy Obońskich znajdzie swoje nowe miejsce Muzeum Regionalne. Tak się jednak nie stało, bo Muzeum w 2018 roku przeniosło się do nowo wybudowanej siedziby przy ul. Traugutta.

Tanio to już było? Zobacz 3 sposoby na niedrogie wakacje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto