Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Minister Michał Wójcik z wizytą w ramach akcji "W obronie chrześcijan"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Konferencja prasowa ministra na myślenickim rynku
Konferencja prasowa ministra na myślenickim rynku Katarzyna Hołuj
W piątkowe południe (19 sierpnia) na myślenickim rynku odbyła się konferencja prasowa Michała Wójcika, ministra w Kancelarii Premiera i wiceprezesa Solidarnej Polski. Była ona poświęcona akcji „W obronie Chrześcijan” prowadzonej przez Solidarną Polskę.

Minister ogłosił, że po pięciu tygodniach zbierania podpisów w ramach tejże akcji zebrano ich już ponad 100 tys.

Przypomnę, że inicjatywa ma na celu zmiany w Kodeksie Karnym, zmiany przepisów, które dotyczą kwestii wolności wyznania, wolności religijnej. W całej Polsce od pięciu tygodni zbieramy te podpisy w różnych miejscach, także tutaj w regionie małopolskim, także tutaj w Myślenicach – mówił.

Dziękował przy tym za pomoc działaczom lokalnych struktur Solidarnej Polski. Spośród nich na rynku ministrowi towarzyszyli Kazimierz Dąbrowski i Stanisław Szczepan Cichoń, byli radni rady Miejskiej w Myślenicach, dziś związani z Solidarną Polską.

Chodzi o zmiany, które mają na celu doprecyzowanie przepisów, Takie, aby przy ewentualnie rozstrzyganych sprawach przez prokuraturę, przez sądy nigdy nie było wątpliwości co do tego, że znamiona czynu zabronionego zostały wypełnione czy nie. Na dziś mamy wiele sytuacji, w których atakowane są symbole religijne, malowane są kościoły, piłowane krzyże, Maryja na nalepkach jest naklejana na toaletach, jest przedstawiana w kształcie waginy. Jako chrześcijanie nie możemy się dalej cofać, dlatego jako Solidarna Polska zdecydowaliśmy się zainicjować tę akcję – mówił i dodał, że wystarczyło pięć tygodni, aby zebrać wymagane 100 tys. podpisów, ale akcja nadal trwa i podpisy nadal są zbierane.

- Ona dotyczy nie tylko katolików, ale także wyznawców innych religii - tłumaczył Michał Wójcik. - Jeżeli ktoś wkroczy w strefę wolności religijnej innej osoby musi liczyć się z odpowiedzialnością. Wiele takich spraw było niestety umarzanych, z powodu tego, że nie było wiadomo jak np. doprecyzować pewne określenia, np. „złośliwie”, kto „złośliwie” coś robi. Co o znaczy złośliwie? Nie jesteśmy w stanie tak naprawdę odpowiedzieć. Często biegli, sądy, prokuratury mają problem aby dookreślić czy działanie było złośliwe czy nie. Chodzi o to, aby kryteria były obiektywne, konkretne. Jeżeli wprowadzamy do projektu słowa „lży”, „wyszydza” to dokładnie wiadomo o co chodzi.

W piątek o godz. 17.30 w Domu Parafialnym w Myślenicach odbędzie się otwarte spotkanie z ministrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto