Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Proekologiczna inwestycja nagrodzona

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach doceniła inwestycję zrealizowaną na osiedlu 1000-lecia przyznając jej drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Inwestycja Roku 2020". Była to inwestycja na niespotykaną dotąd skalę, przynajmniej jeśli chodzi o ten region.

FLESZ - Eksport drewna zbyt duży

od 16 lat

W ciągu 10 miesięcy w osiemnastu blokach wybudowano osiemnaście indywidualnych kotłowni gazowych, co pozwoliło na wyłączenie eksploatowanej od czterdziestu lat kotłowni węglowej, która „paliła jak smok” (rocznie zużywała ok. 2500 ton miału węglowego) i jak smok „zionęła” pyłem, tlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla i dwutlenkiem węgla.

I to nie wszystko, bo przedsięwzięcie polegało jeszcze na termomodernizacji wspomnianych osiemnastu bloków i wymianie w piętnastu z nich wewnętrznych instalacji ciepłej wody użytkowej.

Było to konieczne, żeby kotłownie pracowały w optymalnych warunkach. Dzięki temu wyeliminowaliśmy straty przesyłowe i podwyższona została efektywność energetyczna co spowodowało obniżenie kosztów zarówno co jak i ciepłej wody

– mówi Jerzy Ulman, wiceprezes „Zorzy”, który był odpowiedzialny najpierw za przygotowanie inwestycji, a potem za jej realizację.

Jak wiemy, ceny gazu w ostatnim czasie wzrosły, dlatego zapytaliśmy jaki będzie to miało wpływ na portfele mieszkańców.

Od 1 października br. Spółdzielnia przeszła na ceny gazu obowiązujące dla gospodarstw domowych określane w taryfie zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ceny te są wyższe od dotychczas stosowanych w rozliczeniach z dostawcą gazu o 43 proc. To jednak nie znaczy, że o tyle samo wzrosną zaliczki dla mieszkańców. Szacujemy, że podwyżka może sięgnąć 10-15 proc.

- dodaje wiceprezes Ulman.

Inwestycja została zrealizowana w 2020 roku. I to jak mówi prezes „Zorzy” Zbigniew Lijewski, już samo w sobie jest sukcesem, bowiem był to rok szczególny, pandemiczny, a prace wymagały wejścia nie tylko do każdego z osiemnastu bloków, ale też do 650 mieszkań.

Największym jednak osiągnięciem jest co innego.

W efekcie zrealizowania naszej inwestycji nastąpiła bardzo duża redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery

– mówi prezes i przytacza dane z opracowanej analizy porównawczej.

Emisja pyłów została ograniczona o 8,8 ton tj. 99,9 proc., tlenku azotu o 9,2 tony tj. 91 proc., dwutlenku siarki o 24 tony tj. 99,9 proc., tlenku węgla o 50 ton tj. 99,5 proc., dwutlenku węgla o 3800 ton tj. 75 proc., natomiast emisja bardzo szkodliwego benzo(a)pirenu została zredukowana do zera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Myślenice. Proekologiczna inwestycja nagrodzona - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto