Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Rondo przy stadionie Dalinu nazwane imieniem zasłużonych piłkarzy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Rondo im. Braci Różankowskich w Myślenicach
Rondo im. Braci Różankowskich w Myślenicach Fot. Gmina Myślenice
Kolejni zasłużeni dla Myślenic mieszkańcy zostali uhonorowani poprzez nazwanie ich imieniem jednego z rond w mieście. Oficjalnie stało się to już w październiku 2020 roku, bo wtedy przegłosowana została uchwała Rady Miejskiej, ale dopiero w ostatnich dniach odsłonięto obelisk upamiętniający postaci patronów, czyli braci Janusza Eugeniusza i Zbigniewa Stanisława Różankowskich.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

Obaj bracia byli piłkarzami. Jeden był wychowankiem krakowskiego Wawelu, a drugi Cracovii, obaj grali w Cracovii. Z tym klubem w 1948 roku wywalczyli tytuł mistrza (Stanisław Różankowski strzelił w tym meczu dwie z trzech bramek dla Cracovii!), a potem także wicemistrza Polski.
Obaj grali dla KS Dalin Myślenice.

Eugeniusz i Stanisław Różankowscy osiedlili się w Myślenicach w czasie okupacji, a po zakończeniu II Wojny Światowej byli zawodnikami Dalinu Myślenice, stanowiąc bardzo mocne wsparcie drużyny piłkarskiej

– mówił na sesji w październiku 2020 roku Mirosław Fita, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach.

Stąd też na rondo ich imienia wybrano to, które sąsiaduje ze stadionem KS Dalin na myślenickim Zarabiu (u zbiegu ulic: Józefa Piłsudskiego, Zdrojowej, Zacisze oraz Parkowej). Na uroczystości nie zabrakło oczywiście również działaczy tego klubu.
Wreszcie stąd też dlatego na środku ronda ustawiono rzeźbę w kształcie piłki.

Jako, że rzeźba budzi różne skojarzenia (np. z kulą dyskotekową), nie tylko z piłką nożną, postanowiliśmy zapytać o to władze gminy, która to była inwestorem.

Pomnik jest wizją artystyczną, a nie kopią prawdziwej piłki. Wykonał go znany i ceniony artysta-rzeźbiarz. Wiosną dopełnieniem pomnika będą trawy ozdobne, którymi obsadzony zostanie cokół

– odpowiedział nam Mateusz Suder, zastępca burmistrza Myślenic.

Na pozostałych rondach, przy których do tej wmurowano tablice pamiątkowe przypominające postaci patronów, czyli rondzie im. Braci Ralskich i rondzie im. Teodora Pitali, oprócz obelisków z tymi tablicami nie stanęły żadne nowe obiekty (z wyjątkiem metalowych tablic z nazwą).

W najbliższy piątek (10 grudnia) odbędzie się odsłonięcie obelisku upamiętniającego postać śp. Andrzeja Burzawy, zasłużonego strażaka i założyciela Strażackiego Klubu Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego.

Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach sprzed roku został on patronem największego ronda w Myślenicach, czyli położonego w samym centrum miasta, obok strażnicy OSP Myślenice Śródmieście (u zbiegu ulic Słowackiego, Niepodległości, Rynek i 3-go Maja).

Na przyszły rok zaś zaplanowano podobne uroczystości związane z nadaniem imion: Jana i Stanisława Hołujów (u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Hipolita Cegielskiego) oraz Żołnierzy Niezłomnych (na skrzyżowaniu ulic: 3 Maja, ppłk. Jana Dunin-Brzezińskiego i Karola Kniaziewicza).

Nadanie rondom imion lokalnych bohaterów wywodzących się z ziemi myślenickiej, a zasłużonych nie tylko dla niej, było krokiem od dawna oczekiwanym przez lokalną społeczność. Poprzednie władze miasta, mimo spływających wniosków w tej sprawie, nie podejmowały decyzji przez prawie dekadę, a dokładnie od roku 2011 kiedy to rondu w ciągu drogi wojewódzkiej 967 nadano imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Myślenice. Rondo przy stadionie Dalinu nazwane imieniem zasłużonych piłkarzy - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto