Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice: woda znów zalewa domy, starosta postawił wszystkie służby w stan pogotowia

Barbara Ciryt
Potoki wzbierają, woda wartko płynie drogami, niszczy asfalt, podmywa podbudowę, zrywa kostki chodnikowe, wdziera się ludziom do piwnic i domów. Kilka dróg lokalnych w powiecie myślenickim trzeba było zamknąć. Worki z piaskiem znów poszły w ruch.

Już w nocy podtapiało gospodarstwa w Raciechowicach i Pcimiu. Dziś (28 lipca) rano były kolejne podtopienia w gminach Sułkowice i Myślenice. Od świtu sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna. O godz. 8.45 starosta myślenicki Józef Tomal ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. A w Pcimiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Strażacy ruszyli z pomocą ludziom. - Potoki wzbierają, woda spływa z pól na drogi i podwórka. Ludzie wciąż zawiadamiają o nowych rozlewiskach, podtopieniach - mówi asp. sztab. Marian Rokosz, rzecznik prasowy Jednostki ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.

Woda w Rabie podnosiła się z godziny na godzinę. Niebezpiecznie zrobiło się na drogach lokalnych które zostały podmyte, przez wartkie potoki szorujące z gór. Zamknięte zostały drogi w Sułkowicach, oraz Pcim Stróża-Trzebunia i Krzywaczka Pcim, nie można też korzystać już z kładki dla pieszych na Rabie. To była przeprawa Pcim Łuczany. W gminie Raciechowice przez ulewy i wezbrane potoki najbardziej cierpią gospodarstwa w Gruszowie i Bojańczycach. Zalane zostały również podwórka mieszkańców gminy Dobczyce. Największe podtopienia są w Nowej Wsi, ale także w Sułkowicach i Krzyszkowicach.

W Myślenicach natomiast zalewało ul. 3 Maja i Średniawskiego. - Woda leje się z pół położonych ponad domami, zalewa ulicę, dostaje się do ogrodów, na podwórka - mówi Marian Rokosz. Ludzie alarmują strażaków od północy, żeby pomagali im bronić się przed wodą. Ustawiają worki z piaskiem blokują wodę, by nie wdzierała się do domów. Strażacy już wiedzą, że z wezbraną woda będą musieli walczyć całą noc. W Osieczanach worki z piaskiem zostały jeszcze z akcji prowadzonej przed kilkunastoma dniami. - Teraz znów będą potrzebne - mówi ze smutkiem asp. Rokosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto