Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Wymień śmieci na sadzonki. Piknik Ekologiczny już w sobotę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak było podczas Pikniku Ekologicznego w ubiegłym roku
Tak było podczas Pikniku Ekologicznego w ubiegłym roku Katarzyna Hołuj
Mieszkańcy Myślenic już się przyzwyczaili do tego, że co roku o tej porze mają okazję nie tylko oddać posegregowane odpady, ale tez otrzymać w zamian za nie sadzonki, które potem zdobią ich balkony i ogrody. Akcja zapoczątkowana jedenaście lat temu co roku cieszy się dużym zainteresowaniem.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

Tylko w ubiegłym roku w jej efekcie zebrano prawie 15,5 tony opadów (najwięcej makulatury i elektrośmieci). Podobny, albo nawet większy wynik osiągano podczas poprzednich edycji (był rok, że było to nawet ponad 20 ton!).

W tym roku po raz drugi Piknik na terenie obok Szkoły Podstawowej nr 2.
Od godz. 9 do 13 będzie można dokonać niecodziennej transakcji, bo zamienić śmieci na rośliny, a dokładnie na tuje, szmaragdy, wrzosy, tawuły, jałowce, kwiaty domowe i cyprysy.
Obowiązujący przelicznik to jedna sadzonka w zamian za (do wyboru): 2 kg aluminiowych puszek po napojach, 2 kg plastikowych zakrętek, 5 kg butelek PET, 5 kg baterii/akumulatorów, 25 kg makulatury, 20 kg małego sprzętu AGD (np. suszaki żelazko, czajniki, odkurzacze) lub 1 duży sprzęt AGD lub RTV (np. lodówka, pralka, telewizor). Przy czym należy pamiętać, że każdy taki sprzęt (mały i duży) musi być kompletny. Podstawowym warunkiem jest segregacja.

Prawidłowe sortownie odpadów pozwala na ich powtórne wykorzystanie, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz redukcję efektu cieplarnianego. Poprzez segregację zmniejszamy ilość śmieci, które muszą być składowane

– mówi Jarosław Korabik, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach.
Jak dodaje, dodatkowym bonusem gminnej akcji są i korzyścią dla przyrody są sadzonki, które po powrocie do domów mieszkańcy sadzą na balkonach, tarasach i w ogrodach. W tym roku do wzięcia będzie 4000 sztuk.

Ale to nie jedyne atrakcje pikniku.

W ramach pikniku odbędą się także warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej, a dzieci skorzystają także z dmuchanego parku rozrywki. Wstęp na imprezę jest całkowicie darmowy, natomiast wszystkie datki zbierane do puszek zostaną przekazane na cel charytatywny - leczenie Hani Grzechackiej

- mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto