Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myśleniczanin laureatem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej "Źródło"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Jan Biela
Jan Biela Centrum Sztuki Mościce/Przemysław Sroka
Tegoroczna Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” przyznawana w jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce trafiła do rąk myśleniczanina Jana Bieli. Na tę jubileuszową edycję konkursu wymyślonego przez poetę Józefa Barana, a organizowanego przez Centrum Sztuki Mościce i Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, swoje wiersze (w sumie ok. 800) nadesłało ok. 200 autorów.

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

od 16 lat

Jan Biela od czasu debiutu w 1977 roku publikuje wiersze i recenzje na łamach dzienników i czasopism literackich (m.in. „Topos”, „Odra”, Miesięcznik „Kraków”, „Nihil Novi”). Ukazało się też kilka jego tomików (ostatni zbiór jego wierszy „Gra/witacja” pochodzi z 2018 roku).

Nagroda „Źródło” nie jest pierwszą, jaką otrzymał. Wcześniej był nagradzany m.in. w Warszawskim Konkursie Poetyckim im. ks. Józefa Baki, Konkursie Poezji Religijnej im. ks. Józefa Tischnera oraz Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.

Jest bratem zmarłego w tym roku Emila Bieli, również pisarza. Podobnie jak brat ma też inne zamiłowania artystyczne. Jak sam mówi, okazjonalnie zdarza mu się rzeźbić w drewnie.

O moich wierszach, nazwijmy je konceptualnymi Wojciech Wencel napisał przy okazji kiedyś nagrodzonego debiutanckiego tomiku „Po słowie”, że moje teksty są bliższe dyskursowi filozoficznemu, a w świecie wiary w potęgę rozumu, odsłaniają wartość tradycyjnej metafizyki. Moja twórczość nie jest jednak typowo religijną, dlatego też Artur Nowaczewski krytyk literacki związany z „Toposem”, pisząc o moich wierszach, trafnie stwierdził, że „ta poezja jest modlitwą mózgu”. Inaczej jest z wierszami nagrodzonymi w konkursie „Źródło” - Małopolskiej Nagrody Poetyckiej za 2021. Mamy do czynienia z zestawem trzech wierszy. Akurat te „konkursowe wiersze”, są szczególne i osobne w mojej twórczości poetyckiej. Bardzo emocjonalne i wiążą się ze wspomnieniem dzieciństwa, które spędziłem w... krawieckim warsztacie mojego taty - pisze Jan Biela.

I dodaje:

Trudno mi mówić o swojej poezji, bo uważam się raczej za spełnionego inżyniera chemika, a nie poetę. Twórczość poetycką traktuję trochę jako rzecz wstydliwą, uzupełnienie własnego humanistycznego ego.

Absolwent Politechniki Krakowskiej, inżynier i autor opatentowanego wynalazku, dostrzega podobieństwa między pisaniem poezji a chemią. W wywiadzie dla miesięcznika „Kraków” mówił Januszowi M. Paluchowi:

Czyż nie można się doszukać w utworze poetyckim właśnie takiego chemicznego podobieństwa? Mamy przecież określoną liczbę liter w alfabecie, liczbę samogłosek, najczęściej powtarzających się sylab itp. To takie atomy i pierwiastki, tylko że językowe. Można z nich stworzyć różne dzieła - substancje literackie. Bardzo krótkie lub rozbudowane. O różnych właściwościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Myśleniczanin laureatem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej "Źródło" - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto