Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych. Krok milowy dla branży kosmetycznej i rolnictwa

Redakcja Kraków
Dr Magdalena Skóra w trakcie badań
Dr Magdalena Skóra w trakcie badań UJ
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali istotnego odkrycia - syntetycznego polimeru o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych, który charakteryzuje się niską toksycznością. To znaczący postęp, biorąc pod uwagę, że na rynku brakuje substancji wykorzystywanych w terapii grzybic i profilaktyce.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłaszają sukces. To efekt wielu lat badań

Nieoceniony wkład w to odkrycie mieli naukowcy z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz dr. Kamil Kamiński z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ. Przez ostatnie lata skupiali się na badaniach nad różnorodnymi syntetycznymi polimerami i ich potencjalnym zastosowaniem w kosmetologii i medycynie.

- W trakcie naszych kilkuletnich badań nad polimerami stworzyliśmy różne makrocząsteczki, zarówno syntetyczne, jak i pochodne polimerów naturalnych. Niektóre z nich wykazują oczekiwane właściwości przeciwgrzybicze, jednak szczególnie jeden syntetyczny polimer jest obiecującym kandydatem do zastosowania w preparatach zwalczających lub hamujących rozwój grzybów - mówi dr Kamil Kamiński z Wydziału Chemii UJ.

Polimer z obiecującymi właściwościami

Odkryty polimer cechuje się właściwościami, które mogą okazać się kluczowe dla branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i alkoholach (metanolu i etanolu, ale również propanolu czy izopropanolu), co sprawia, że może być wykorzystany w różnorodnych formulacjach do stosowania zewnętrznego – na skórę lub paznokcie.

Badania potwierdziły, że polimer skutecznie działa na patogeny wywołujące zakażenia skóry i paznokci. Co więcej, jest mniej toksyczny w porównaniu do obecnie stosowanych w terapii grzybic substancji antymykotycznych: cyklopiroksu i terbinafiny.

- Niska toksyczność w stosunku do komórek ssaczych to nie jedyny walor tego polimeru. Odkryliśmy również, że jest on skuteczniejszy in vitro od niektórych stosowanych obecnie substancji leczniczych, ponieważ efekt przeciwgrzybiczy pojawia się przy kilkukrotnie mniejszych stężeniach – mówi dr Magdalena Skóra.

Na drodze do komercjalizacji

Obecny etap badań naukowców skupia się na komercjalizacji odkrycia. Jednocześnie, dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Centrum Nauki, prowadzone są dalsze badania nad toksycznością polimeru oraz nad optymalizacją jego stężeń w odniesieniu do różnych gatunków grzybów.

Wynalazek objęto ochroną patentową, co otwiera drogę do rozmów z potencjalnymi inwestorami i przemysłem kosmetycznym. Nad procesem komercjalizacji czuwa CITTRU – Centrum Transferu Technologii UJ.

- Proces wprowadzania nowych produktów na rynek jest znacznie krótszy w przypadku preparatów kosmetycznych niż leków. Wymaga on też od inwestora zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych, co przekłada się na mniejsze ryzyko. Dlatego bardziej zależy nam na zastosowaniu polimeru jako składnika wyrobów przeciwgrzybiczych do pielęgnacji paznokci i skóry. Nie wykluczamy przy tym współpracy z inwestorami, którzy po dalszych badaniach zdecydują się wykorzystać polimer jako lek. Dodatkowo potencjalnie możliwe jest także zastosowanie tej substancji w branży rolniczej jako przeciwgrzybiczy środek prewencyjny w uprawie roślin. Ze względu na stosunkowo niedrogą syntezę tego polimeru jest prawdopodobne, że znajdzie on zastosowanie również w tym sektorze – mówi dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektor Centrum Transferu Technologii UJ, CITTRU.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto