Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Tokarni. Procesja z Jezuskiem Palmowym, tokarskie bagniecie i Droga Krzyżowa na Kalwarii Tokarskiej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Niedziela Palmowa w Tokarni
Niedziela Palmowa w Tokarni Katarzyna Hołuj
Obchody Niedzieli Palmowej w Tokarni różnią się od tych w większości miejscowości. Stałym i wyróżniającym je punktem jest procesja z figurą Chrystusa na osiołku. W tym roku zanim jeszcze ruszy procesja w centrum Tokarni, zostanie ustawiona 7-metrowa palma, a po kliszczacku: bagnieć przypominająca nie tylko o tym jakie mamy święto, ale również o tym, że właśnie tu powstają jedne z wyższych i piękniejszych palm w Małopolsce.

Wysoka na siedem metrów palma wykonana przez miejscowych gospodarzy i miejscowe gospodynie w ramach zajęć w Kliszczackim Centrum Kultury, stanie na placu kpt Mieczysława Targowskiego.

Zaraz obok placu znajduje się dworek, który tego dnia będzie otwarty i w którym będzie można zwiedzić stałe ekspozycje w tym galerię rzeźby Józefa wrony. To właśnie Józef Wrona, artysta ludowy z Tokarni, jest autorem wielu rzeźb, w tym wspomnianego już Chrystusa na osiołku, która począwszy od roku 1968 co roku w Niedzielę Palmową jest obwożona wokół kościoła na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

Wyjątkowa procesja

Józef Wrona wyrzeźbił Jezuska Palmowego na prośbę ówczesnego proboszcza tokarskiej parafii s. Jana Macha, ten zaś wskrzesił dawno zapomniany, bo od ok. XVIII wieku, zwyczaj procesji z Jezusem Palmowym. Żeby wziąć udział w procesji do Tokarni przyjeżdżali ludzie z całej Polski, a nawet zagraniczni turyści. Dziś Tokarnia jest jedną z dwóch miejscowości w Polsce, gdzie ten obrzęd jest żywy.

Autorowi rzeźby ktoś przekazał, jak zareagował papież Jan Paweł II, kiedy podczas jednej z pielgrzymek do Polski zobaczył rzeźbę Chrystusa na osiołku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (na której zresztą wzorował się Józef Wrona).

Przewodnik powiedział, że to jedyna taka rzeźba zachowana w Polsce, na co Ojciec Święty odparł: „A druga jest w Tokarni” – wspominał na łamach „Dziennika Polskiego” pan Józef.

Palmy wysokie i piękne

Jednym co przyciągało (i nadal przyciąga) turystów do Tokarni była ta rzeźba i związany z nią obrzęd, a drugim były i są palmy. Kliszczacy, czyli górale zamieszkujący ten region robią je wyjątkowe. Wysokie, zdobione mnóstwem pięknych, misternie wykonanych rękami tutejszych pań, bibułkowych kwiatów i wstążek.

Jak co roku odbędzie się tu konkurs palm „Tokarska bagnieć” na najwyższą palmę. Jej autor otrzyma pamiątkową statuetkę. Oprócz tego przewidziano statuetkę dla palmy tradycyjnej i nagrodę dla palmy nowoczesnej.
Autorem statuetek jest inny pochodzący z gminy Tokarnia znany rzeźbiarz i malarz na szkle – Zdzisław Słonina.

Kalwaria Tokarska warta odwiedzenia

Po mszy świętej i konkursie palm, odbędzie się spotkanie z Józefem Wroną, a dla chętnych i wcześniej zapisanych (można zgłosić się dzwoniąc pod numer 533 654 266) przewidziano wyjście z przewodnikiem na Kalwarię Tokarską będącą dziełem życia Józefa Wrony a znajdującą się Urbaniej Górze. To o godz. 13.30.
Natomiast na wieczór (godz. 18) zaplanowana jest Droga Krzyżowa na Urbaniej Górę.

W niedzielę w Tokarni znajdziemy też stoiska regionalne z rzeźbą ludową. Będzie też poczęstunek.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

  • 10.00 – Stawianie Palmy na Placu kpt. M. Targowskiego – Młodzieżowy Zespół Kliszczacy
  • 10.30 – Rozpoczęcie Konkursu Palm
  • 10.00-14.00 - Możliwość zwiedzenia dworu – ekspozycje stałe, Galeria Rzeźby Józefa Wrony
  • 11.00 – Procesja z figurą Chrystusa na osiołku, uroczysta Msza Święta Suma
  • ok. 12.30 – Rozstrzygnięcie Konkursu na Najwyższa Palmę
  • 13.30 – Spotkanie z Józefem Wroną, twórcą ludowym, autorem Chrystusa Palmowego, oraz wyjście z przewodnikiem na Kalwarię Tokarską (po wcześniejszym umówieniu – 533 654 266), Kliszczacka Zagroda (parking przy stadionie GKS Beskid Tokarnia)
  • 18.00 – Droga Krzyżowa na Urbaniej Górze

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto