Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów – ich niewykonanie może sporo kosztować. Ostrzega radca prawny

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów – ich niewykonanie może sporo kosztować
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów – ich niewykonanie może sporo kosztować
Gdy przychodzą letnie upały i temperatura znacznie wzrasta, praca staje się trudniejsza, może być mniej efektywna i łatwiej o wypadek. Ustawodawca, by zapobiegać takim sytuacjom, wprowadził szereg przepisów, nakładających na pracodawcę obowiązki, których celem jest stworzenie odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy. Jakich? Wyjaśnia radca prawny Wojciech Stypułkowski.

Głównym obowiązkiem pracodawcy w czasie upałów jest zapewnienie odpowiedniej ilości płynów (wody pitnej oraz wody dla celów higienicznosanitarnych).

Woda do picia w czasie pracy w upały

Osoby zatrudnione na otwartej przestrzeni powinny otrzymać napoje od pracodawcy już przy temperaturze 25 st. C. W przypadku stanowisk pracy w zamkniętych pomieszczeniach obowiązek taki pojawia się, kiedy temperatura przekroczy 28 st. C. Dla wypełnienia tego obowiązku wystarczające będzie wskazanie pracownikom dostępu do czystej wody pitnej lub zapewnienie innych napojów, przy czym woda lub napoje muszą być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących. Miejsca czerpania wody zdatnej do picia powinny znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy, a nadto czerpanie wody ze zbiorników powinno odbywać się wyłącznie z zaworów czerpalnych (czyli kranów). Przepisy nie przewidują możliwości wywiązania się przez pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia w inny sposób, np. przez wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem.

W czasie upałów pracownik musi mieć także zapewniony dostęp do co najmniej 30 l wody przeznaczonej do celów higienicznosanitarnych, w przypadku pracy brudzącej do 90 l wody, a przy pracy z substancjami szkodliwym do 120 l wody.

Przy wysokich temperaturach, pracownikom fizycznym, w tym pracującym pod ziemią oraz przy usuwaniu klęsk żywiołowych, jeżeli ich wydatek energetyczny przekroczy progi wynikające z norm określonych przepisami, przysługują bezpłatne posiłki profilaktyczne.

Jeżeli pracodawca nie wywiąże się z obowiązku zapewnienia wody, grozi mu kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Pracodawca – niezależnie od powyższych obowiązków – może ułatwić pracę pracownikom w inny sposób, np. poprzez zamontowanie klimatyzatorów, zakup wiatraków lub skrócenie czasu pracy (lecz nie jest to jego obowiązek).

Warto też pamiętać, że pracownik nie ma możliwości odmowy pracy ze względu na upał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto