Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandemia koronawirusa spowodowała, że gabinety stomatologiczne zaleje „tsunami” pacjentów z próchnicą zębów

DOROTA STEC-FUS
Stomatolodzy obawiają się, że po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią ich gabinety zaleje „tsunami” pacjentów z próchnicą.
Stomatolodzy obawiają się, że po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią ich gabinety zaleje „tsunami” pacjentów z próchnicą. Andrzej Banas / Polska Press
Liczba wizyt w gabinetach dentystycznych dzieci, a także dorosłych drastycznie zmalała. Rodzice, obawiając się zakażenia koronawirusem, nie przyprowadzają swych pociech do kontroli, sami też zaniedbują swoje zęby. Stomatolodzy obawiają się, że po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią ich gabinety zaleje „tsunami” pacjentów z próchnicą. Niestety, na ich leczenie NFZ przeznacza drastycznie niskie kwoty.

FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4728 osób, z czego 226 z nich dotyczy mieszkańców Małopolski. Z powodu koronawirusa ostatniej doby w Polsce zmarły 93 osoby.
Największym ogniskiem wirusa w naszym regionie cały czas pozostaje Kraków, gdzie ostatniej doby zakażenie potwierdzono u 66 osób. Na drugim miejscu tym razem znalazł się powiat wadowicki z liczbą 28 nowych zakażeń, a następnie – powiat krakowski, gdzie potwierdzono 19 nowych przypadków. W przypadku pozostałych powiatów liczby nie przekraczają 12 przypadków zakażeń. W powiecie gorlickim minionej doby nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Tymczasem, z powodu pandemii wielu rodziców nie pojawiło się ze swymi pociechami w gabinecie już blisko rok. - Nie zdają sobie sprawy, że nieleczone zęby potrafią spustoszyć cały organizm - ostrzega dr Robert Stępień, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, dentysta.

Próchnica zębów polega na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek. Nieleczona, może doprowadzić nie tylko do całkowitej utraty zęba, ale też do zapalenia mięśnia sercowego, kłębuszkowego zapalenie nerek, tęczówki oka oraz żył.

Najczęściej terminy wizyt przekładane są w wioskach i małych miastach. Natomiast w samym Krakowie - jak podkreśla dr Anna Maciąg, dyrektor Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej - lęk przed wirusem odstrasza nie tylko dzieci, ale także - nawet w większym stopniu - dorosłych.

Szkolne gabinety u kresu

Sytuacja dzieci w wieku szkolnym jest tym trudniejsza, że w czasie pandemii, przy dominującej nauce zdalnej, szkolne gabinety nie funkcjonują wcale bądź funkcjonują jedynie w ograniczonym zakresie. Pomimo wielokrotnych apeli samorządu lekarskiego ani resort zdrowia ani NFZ nie przedstawił dotąd planu podtrzymania „przy życiu” tej części lecznictwa stomatologicznego.

Pierwsze oznaki fatalnych dla niej prognoz już widać. Jeden z gabinetów w Małopolsce właśnie rozwiązał umowę z NFZ i wydaje się, że to początek lawiny. Gdyby tak się stało oznaczałoby to, że wysiłek wielu ludzi i samorządów, który w ostatnich latach zaowocował uruchamianiem szkolnych jednostek dentystycznych poszedł na marne. Nie napawa optymizmem również fakt, że – jak informuje Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ - w tym roku przeznaczył on na funkcjonowanie 53 gabinetów dentystycznych 7,3 mln zł - czyli tyle samo ile w roku ubiegłym.

Stomatologia traktowana po macoszemu

Dentyści będą rezygnować z pracy w gabinetach szkolnych i poszukiwać zatrudnienia w prywatnych również z powodu drastycznie niskich wycen za świadczenia stomatologiczne, które od...10 lat praktycznie stoją w miejscu!

- Podniesienie w tym roku wycen o 0,5 procent nie pokryje nawet wydatków na środki ochrony osobistej, które od początku pandemii wzrosły kilkakrotnie, nie mówiąc już o stale podnoszących się cenach materiałów stomatologicznych, prądu itp.

– irytuje się prezes Stępień.

Podkreśla, że pandemia wymusiła też zupełnie inną organizację pracy w gabinetach dentystycznych, w których lekarze i pacjenci są w największym stopniu narażeni na zakażenie koronawirusem. Zapewnienie im bezpieczeństwa( m.inn. wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń po każdym pacjencie) podnosi koszty także z powodu znaczącego zmniejszenia liczby przyjętych osób.

Faktyczny wzrost kosztów obrazują dane Eurostatu, wg którego ceny usług stomatologicznych w gabinetach prywatnych w 2020 roku wzrosły w Polsce o 13,1 proc. Tymczasem MOW NFZ przeznaczył w tym roku na wszystkie świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci 163,8 mln , czyli tyle samo ile w roku minionym.

Zarówno resort zdrowia, jak NFZ leczenie stomatologiczne od lat traktuje po macoszemu. Najbardziej wyrazistym tego przejawem jest systematyczny spadek udziału w całym budżecie NFZ nakładów na tę branżę medyczną. Następujący rok w rok, od 2008 r począwszy spadek tego wskaźnika doprowadził do stanu, w którym w roku bieżącym udział ten wynosi zaledwie 1,9 proc! Ale na tym nie koniec: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 nie wspomina o działaniach na rzecz polepszeniu stanu zdrowia jamy ustnej społeczeństwa.

Światełko w tunelu

Pewną pociechą jest zapowiadane przez NFZ wprowadzenie nielimitowanego finansowania świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Środowisko lekarskie walczyło o to przez lata, bo w

konsekwencji ograniczania funduszy publicznych biedniejsze dzieci, jeśli nie zmieściły się w limicie nie były leczone w ogóle, gdyż rodzice nie mieli pieniędzy na wizyty prywatne.

Mieszkańcy małopolskich wiosek mogą też liczyć na dentobus, który w tym roku otrzyma nieco lepsze finansowanie niż w 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pandemia koronawirusa spowodowała, że gabinety stomatologiczne zaleje „tsunami” pacjentów z próchnicą zębów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto