Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pcim. Pomnik Katarzyny Smreczyńskiej już stoi. Jest hołdem dla niej i innych "Matek Oddanych Dzieciom” [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
W Pcimiu, w sąsiedztwie niedawno powstałego parku stanął pomnik Katarzyny Smreczyńskiej, matki Władysława Orkana. Został nazwany pomnikiem „Matek Oddanych Dzieciom” i ma być hołdem dla nich. Dlatego też jego uroczyste odsłonięcie zaplanowane jest na maj przyszłego roku, kiedy to przypada Dzień Matki.

FLESZ - Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego

od 16 lat

Rzeźba autorstwa Czesława Dźwigaja przedstawia Katarzynę Smreczyńską odpoczywającą na pniu i spoglądającą w kierunku płynącej niedaleko Raby. Obok kobiety leżą tobołek i kosz z jedzeniem, które co miesiąc nosiła swoim synom z Poręby Wielkiej, gdzie mieszkała do Krakowa, gdzie uczyli się jej synowie: Władysław i Stanisław.
Na cokole przypomniano słowa Władysława: „Jeżeli mogę coś dać z dzieła mojego życia to zawdzięczam to najpierw Bogu, a następnie Matce. Nie byłoby tego, gdyby nie jej piechotne drogi do Krakowa.”
Liczącą 70 km drogę pokonywała pieszo regularnie co miesiąc. Żyjąc w skrajnej biedzie starała się jak mogła, aby synowie mieli co jeść i mogli skupić się na zdobywaniu wykształcenia, które bardzo ceniła, mimo iż sama go nie posiadała.

Nie będąc piśmienna nauczyła się pisać i czytać od ówczesnego organisty. Potem na wsi uczyła dzieci czytać i pisać zarabiając w ten sposób na jedzenie, które nosiła do Krakowa

– mówi Piotr Gąsienica, wiceprezes Związku Podhalan dodając, że o niezwykłości tej postaci świadczy nie tylko to jaką była matką, ale osobą w ogóle. Była autorką gawęd, myślicielką.

Inicjatorem budowy pomnika był właśnie Związek Podhalan, którego Władysław Orkan był współzałożycielem (był też autorem „Wskazań dla synów Podhala”). Realizatorem przedsięwzięcia została gmina Pcim, która pozyskała na ten cel środki zewnętrzne. To 280 tys. zł z Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”.
Pomnik stanął właśnie w Pcimiu, bo jak uzasadniono to tu znajduje się połowa długości drogi między Porębą Wielką a Krakowem.

Wójt Pcimia Piotr Hajduk przypomniał przy okazji odsłonięcia pomnika, że w gminie Pcim przywiązanie do góralskiej spuścizny jest mocne, o czym świadczy choćby to, że działa tu Oddział Górali Kliszczackich będący częścią Związku Podhalan.

Nawiązana przy okazji budowy pomnika współpraca z Zarządem Głównym Związku Podhalan ma zaowocować dalszymi wspólnymi przedsięwzięciami, w tym organizacją Biegu Gwiaździstego im. Katarzyna Smreczyńskiej. Ma to być bieg z koszykiem, którego uczestnicy będą biegli z dwóch stron, bo z gminy Niedźwiedź i z Krakowa do Pcimia.

Inną inicjatywą, o poparcie której zaapelowali wspólnie wiceprezes Piotr Gąsienica oraz wójtowie Pcimia - Piotr Hajduk i Niedźwiedzia – Rafał Rusnak jest zorganizowanie narodowej zbiórki na rzecz ratowania „Orkanówki”, czyli Muzeum Władysława Orkana w Porębie Wielkiej. Wójt Hajduk zadeklarował już, że do Muzeum jako dar trafi gliniane popiersie Katarzyny Smreczyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pcim. Pomnik Katarzyny Smreczyńskiej już stoi. Jest hołdem dla niej i innych "Matek Oddanych Dzieciom” [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto